Szukaj
  • Discolm

Ile zapłacimy za cło z Chin? Obowiązujące stawki celne

Wiele osób odwodzi od siebie myśli o imporcie z Chin bojąc się wysokich opłat. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Okazuje się, że opłata wcale nie musi być odstraszająca! Oczywiście trzeba wiedzieć, że cło z Chin obowiązuje i zawsze trzeba być na nie przygotowanym. Jednak nie jest ono tak wysokie, żeby nie opłacało się importować towarów z Chin. Naprawdę, nie musimy się bać tych opłat jeśli tylko odpowiednio wszystko przeprowadzimy. Cło nie musi być zaskakującą, i to wcale nie miło, niespodzianką. Wystarczy wiedzieć, jak się je oblicza!


Opłata za import produktów – ile wynosi cło z Chin?


Na początku trzeba zaznaczyć, że cło jest opłatą obowiązkową, tak samo jak podatek VAT. Opłata celna jest nakładana na produkty importowane, także te z Chin. Cło pozwala na to, aby produkty zostały dopuszczone do obrotu na rynku w Polsce. Jeśli chodzi o wysokość tej opłaty, to nie jest ona stała na wszystkie produkty. Cło może wynosić 0% wartości towarów, ale także 50% wartości towaru. Jak widać rozbieżność jest ogromna. Jednak dobra informacja jest taka, że najpopularniejsze towary importowane z Chin oscylują w dolnej granicy opłat.


Jak obliczyć, ile zapłacimy za cło na produkty z Chin?


Jak zwykle największą pomocą i w tym przypadku będzie Internet. Ta skarbnica wiedzy zawiera nie tylko tabele opłat celnych za różne produkty, ale nawet specjalny kalkulator! Zacznijmy jednak od pierwszego sposobu. Wystarczy poszukać w Internecie tabel opłat celnych na obowiązujący rok. Trzeba także zaznaczyć, że interesuje nas cło z Chin. Druga opcja jest jeszcze prostsza. Wystarczy skorzystać z kalkulatora na stronie https://isztar.mf.gov.pl/. To rządowa przeglądarka taryf nazywająca się Isztar. W wyszukiwarce na stronie wybieramy odpowiedni kraj, z którego chcemy importować produkty. Następnie należy podać wagę towaru (netto i brutto) oraz określić jego wartość w odpowiedniej walucie. A sam koniec należy podać specjalny kod produktu, który chcemy importować. To najbardziej skomplikowany element, gdyż musimy ten kod znaleźć. Jest ich bardzo, bardzo dużo, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie cyfry. Kody importowe znajdziemy w Isztar a także na stronie Unii Celnej UE.


Poza systemem isztar, który jest nieco staromodny i mało intuicyjny polecamy system Taric (https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl). To system Unii Europejskiej. Zawiera on te same informacje co isztar, jednak szata graficzna jest zdecydowanie bardziej przejrzysta, a przeszukiwanie taryf wygodniejsze.


System Taric jest wygodny w użyciu i przejrzysty.


Co jeszcze warto wiedzieć o cle i odprawie celnej?


Istotną informacją w całym działaniu odprawy celnej jest także przewalutowanie. Nawet jeśli za towar płacimy w obcej walucie, to przy opłacie cła obowiązuje nasza, polska waluta. Przeliczenie zostaje oparte na średnim kursie danego miesiąca. Najczęściej przewalutowanie następuje z USD na PLN. Przy odprawie celnej należy tez pamiętać o posiadaniu dokumentów potwierdzających wartość sprowadzanych produktów. Takie zaświadczenie (fakturę) wystawia dostawca w Chinach.


Warto także wiedzieć o sytuacjach, w których importer nie ponosi opłaty celnej. Dzieje się tak w przypadku, gdy wartość sprowadzanych produktów nie przekracza 150 euro, a towar nie jest zamawiany przez przedsiębiorcę, a przez osobę prywatną. Zwolnione z cła są także próbki przesyłane od producenta lub dostawcy (próbki takie muszą zostać oznakowane jako próbka, lub pozbawione cech sprzedażowych). Jednak wyjątkiem od reguły są alkohole, wyroby tytoniowe oraz perfumy. Warto też sprawdzić listę produktów w Isztar, których cło jest na poziomie 0%.


558 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie