Waluta Chin - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jaka jest waluta Chin? Jak przelicza się ją na polskie złotówki? Czy w kontaktach handlowych transakcje opłaca się chińską walutą, polską, a może inną – co jest najbardziej opłacalne? Wątpliwości rozwiewamy w poniższym artykule. 

Jaka jest waluta w Chinach?

Jaka jest waluta w Chinach? Oficjalna, formalna nazwa waluty Chin to Renminbi, w skrócie RMB, co można przetłumaczyć na “waluta ludowa”. W obiegu potocznym i języku mówionym stosuje się określenie “juan chiński”, oznaczający jednostkę waluty Chińskiej Republiki Ludowej. Sytuację tę można porównać do terminologii stosowanej w Polsce – juan to jak “złotówka” lub “złoty” (używany zamiast pln, czyli polski nowy złoty). O juanie chińskim, z racji swojego wyglądu i kolorystyki, nazywa się “czerwonym”, bo mianem zielonego określa się dolara amerykańskiego. Jeden Renminbi dzieli się na 10 jiao, a jeden jiao na 10 fenów. W międzynarodowym standardzie trzyliterowym kodem juana chińskiego jest CNY. W kantorze spotkasz się natomiast ze skrótem CNH, który oznacza juana chińskiego możliwego do zakupu poza granicami Chin (CNY to juan w Chinach).

Juan chiński i jego aktualny kurs

Jaka jest waluta w Chinach? Poradnik

Planujesz import lub transport z Chin? Powierz to specjalistom.

Waluta Chin – co jeszcze trzeba o niej wiedzieć?

Waluta Chin używana jest na całym obszarze Chin, za wyjątkiem dwóch obszarów administracyjnych. Pierwszym z nich jest Hongkong, gdzie obowiązuje dolar hongkoński. Drugim takim obszarem jest Makau, gdzie obowiązującą walutą jest peteca. Juana chińskiego – nieoficjalnie –  używa się także w innych krajach, takich jak Kambodża, Nepal, Zimbabwe czy Mjanma. Planując podróż do któregoś z tych egzotycznych kierunków, warto wymienić trochę gotówki właśnie na juany chińskie. RMB, czyli Renminbi, posiada dwa odrębne rynki: wewnętrzny i zewnętrzny. Na pierwszym z nich obowiązującą walutą jest tzw. onshore renminbi, z kolei na drugim, czyli zagranicznym, offshore renminbi

W jakich nominałach występuje juan chiński? W formie banknotów o nominale 1, 5, 10, 20, 50, 100 juanów. Jeśli chodzi o jiao, przypomnijmy, że 1 renminbi dzieli się na 10 jiao, to są to banknoty o nominałach: 1, 2 i 5 jiao. Monety? 1, 2 i 5 fenów, 1 i 5 jiao oraz moneta 1 juan. 

Kto potrzebuje chińskiej waluty?

Każdy, kto planuje wyjazdy do Chin – biznesowe lub wyłącznie w celach turystycznych – powinien rozważyć zakup juanów chińskich przed taką podróżą. Niegdyś renminbi rzadko było dostępne w polskich kantorach, ale na szczęście odkąd Polacy niemal masowo nawiązują kontakty biznesowe z Chinach, jest to coraz powszechniejsze – przede wszystkim w dużych miastach, jak Warszawa czy Kraków, nie ma problemów z dostaniem ich od ręki. W przypadku, jeśli w naszym zasięgu nie ma kantoru z juanami, można spakować w podróż euro lub amerykańskie dolary, a na miejscu wymienić je na chińską walutę. Istnieje też coraz więcej nowoczesnych, wirtualnych rozwiązań, takich jak Revolut, idealny sposób na wygodne płacenie w obcej walucie, a także wypłatę z bankomatów bez prowizji do kwoty 800 złotych (powyżej tej kwoty naliczane jest 2% prowizji). Revolut umożliwia m.in. darmową wymianę aż 140 walut po aktualnym kursie bez żadnych opłat – kartą fizyczną lub wygodną aplikacją mobilną. Podczas podróży np. do Chin, w razie utraty karty jak Revolut, strata jest mniej dotkliwa niż zgubienie karty kredytowej. 

Kto potrzebuje chińskiej waluty?

Chińska waluta podczas odprawy celnej

Czy posiadanie i obrót chińską walutą są niezbędne, by rozpocząć import z Chin? Nie na każdym etapie takich transakcji. W starszym wpisie, Ile wynosi cło z Chin, opisaliśmy dokładnie temat przewalutowania. Kupując w Chinach produkty od lokalnych dostawców, nawet płacąc za niego w juanach chińskich, należy pamiętać, że przy opłacaniu cła obowiązuje nasza polska waluta – należności podczas odprawy celnej zostaną przeliczone na polski złoty według obowiązującego średniego kursu danego miesiąca. 

Chińska waluta na PLN – przelicznik

Jak przeliczyć chińską walutę na PLN? W internecie jest mnóstwo darmowych narzędzi. W momencie, gdy tworzony jest ten tekst, tzn. 24.08.2021, 1 Renminbi to w przeliczeniu 0,60 Złoty. Internetowe kantory, a także firmy wyspecjalizowane w transporcie z Chin, mają takie kalkulatory na swoich stronach. Na pytanie o aktualny przelicznik chińskiej waluty na PLN odpowie też Google.

Juany na pln w 2022 roku

Jak wygląda przelicznik chińskich juanów na pln w bieżącym 2022 roku? Obecnie, są to dane z 24 sierpnia, 1 juan chiński w przeliczeniu na polską walutę to 0,7013 zł.

Jaka jest waluta w Chinach? Trwają prace nad wersją cyfrową

Waluta Chin to wspomniany powyżej oficjalna nazwa, czyli Renminbi w skrócie RMB oraz potoczna nazwa, czyli juan chiński. Warto w podsumowaniu tego artykułu wspomnieć o tym, że Pekin pracuje obecnie nad opracowywaniem własnej, cyfrowej waluty.  Nie jest do końca jasne, kiedy cyfrowy juan zostanie oficjalnie wprowadzony do użytku, jednak już teraz spekuluje się, że może osłabić dominację dolara oraz całkowicie odmienić sytuację światowego systemu finansowego. 

Cyfrowa waluta Chin coraz silniejsza

Jak poinformowały media na początku 2022 roku cyfrowa waluta Chin, czyli CBDC, już powoli wkracza do codzienności tamtejszych mieszkańców. Wykonano już konkretne kroki – mianowicie aplikacja mobilnego portfela dla cyfrowego juana jest już dostępna w marketach App Store i Google Play. W 2021 roku portfele na cyfrową walutę utworzyło 140 milionów chińskich użytkowników, zastosowało je do transakcji na łączną kwotę 9,7 mld dolarów. Cyfrowa waluta Chin, czyli cyfrowy juan, nie jest dostępny dla każdego, bo na razie tylko dla osób z największych miast i klientów głównych chińskich banków. Oficjalnie cyfrowa waluta Chin ma być wykorzystywana podczas zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które rozpoczynają się 4 lutego 2022 roku.

Jaka jest waluta w Chinach? Podsumowanie

Podsumowując krótko powyższe wywody – jaka jest waluta w Chinach? Na tamtejszym terenie obowiązuje juan chiński, który dzieli się na 10 jiao, a jeden jiao na 10 fenów.

Similar Posts

Dodaj komentarz