Waluta Chin - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jaka jest waluta Chin? Jak przelicza się ją na polskie złotówki? Czy w kontaktach handlowych transakcje opłaca się chińską walutą, polską, a może inną – co jest najbardziej opłacalne? Wątpliwości rozwiewamy w poniższym artykule. 

Jaka jest waluta w Chinach?

Jaka jest waluta w Chinach? Oficjalna, formalna nazwa waluty Chin to Renminbi, w skrócie RMB, co można przetłumaczyć na „waluta ludowa”. W obiegu potocznym i języku mówionym stosuje się określenie “juan chiński”, oznaczający jednostkę waluty Chińskiej Republiki Ludowej. Sytuację tę można porównać do terminologii stosowanej w Polsce – juan to jak “złotówka” lub “złoty” (używany zamiast pln, czyli polski nowy złoty). O juanie chińskim, z racji swojego wyglądu i kolorystyki, nazywa się „czerwonym”, bo mianem zielonego określa się dolara amerykańskiego. Jeden Renminbi dzieli się na 10 jiao, a jeden jiao na 10 fenów. W międzynarodowym standardzie trzyliterowym kodem juana chińskiego jest CNY. W kantorze spotkasz się natomiast ze skrótem CNH, który oznacza juana chińskiego możliwego do zakupu poza granicami Chin (CNY to juan w Chinach).

Jaka jest waluta w Chinach? Poradnik

Waluta Chin – co jeszcze trzeba o niej wiedzieć?

Waluta Chin używana jest na całym obszarze Chin, za wyjątkiem dwóch obszarów administracyjnych. Pierwszym z nich jest Hongkong, gdzie obowiązuje dolar hongkoński. Drugim takim obszarem jest Makau, gdzie obowiązującą walutą jest peteca. Juana chińskiego – nieoficjalnie –  używa się także w innych krajach, takich jak Kambodża, Nepal, Zimbabwe czy Mjanma. Planując podróż do któregoś z tych egzotycznych kierunków, warto wymienić trochę gotówki właśnie na juany chińskie. RMB, czyli Renminbi, posiada dwa odrębne rynki: wewnętrzny i zewnętrzny. Na pierwszym z nich obowiązującą walutą jest tzw. onshore renminbi, z kolei na drugim, czyli zagranicznym, offshore renminbi

W jakich nominałach występuje juan chiński? W formie banknotów o nominale 1, 5, 10, 20, 50, 100 juanów. Jeśli chodzi o jiao, przypomnijmy, że 1 renminbi dzieli się na 10 jiao, to są to banknoty o nominałach: 1, 2 i 5 jiao. Monety? 1, 2 i 5 fenów, 1 i 5 jiao oraz moneta 1 juan. 

Kto potrzebuje chińskiej waluty?

Każdy, kto planuje wyjazdy do Chin – biznesowe lub wyłącznie w celach turystycznych – powinien rozważyć zakup juanów chińskich przed taką podróżą. Niegdyś renminbi rzadko było dostępne w polskich kantorach, ale na szczęście odkąd Polacy niemal masowo nawiązują kontakty biznesowe z Chinach, jest to coraz powszechniejsze – przede wszystkim w dużych miastach, jak Warszawa czy Kraków, nie ma problemów z dostaniem ich od ręki. W przypadku, jeśli w naszym zasięgu nie ma kantoru z juanami, można spakować w podróż euro lub amerykańskie dolary, a na miejscu wymienić je na chińską walutę. Istnieje też coraz więcej nowoczesnych, wirtualnych rozwiązań, takich jak Revolut, idealny sposób na wygodne płacenie w obcej walucie, a także wypłatę z bankomatów bez prowizji do kwoty 800 złotych (powyżej tej kwoty naliczane jest 2% prowizji). Revolut umożliwia m.in. darmową wymianę aż 140 walut po aktualnym kursie bez żadnych opłat – kartą fizyczną lub wygodną aplikacją mobilną. Podczas podróży np. do Chin, w razie utraty karty jak Revolut, strata jest mniej dotkliwa niż zgubienie karty kredytowej. 

Kto potrzebuje chińskiej waluty?

Chińska waluta podczas odprawy celnej

Czy posiadanie i obrót chińską walutą są niezbędne, by rozpocząć import z Chin? Nie na każdym etapie takich transakcji. W starszym wpisie, Ile wynosi cło z Chin, opisaliśmy dokładnie temat przewalutowania. Kupując w Chinach produkty od lokalnych dostawców, nawet płacąc za niego w juanach chińskich, należy pamiętać, że przy opłacaniu cła obowiązuje nasza polska waluta – należności podczas odprawy celnej zostaną przeliczone na polski złoty według obowiązującego średniego kursu danego miesiąca. 

Chińska waluta na PLN – przelicznik

Jak przeliczyć chińską walutę na PLN? W internecie jest mnóstwo darmowych narzędzi. W momencie, gdy tworzony jest ten tekst, tzn. 24.08.2021, 1 Renminbi to w przeliczeniu 0,60 Złoty. Internetowe kantory, a także firmy wyspecjalizowane w transporcie z Chin, mają takie kalkulatory na swoich stronach. Na pytanie o aktualny przelicznik chińskiej waluty na PLN odpowie też Google.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *