Jak obliczyć cło z Chin? Poradnik

Wiele osób odwodzi od siebie myśli o imporcie z Chin, bojąc się wysokich opłat. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Okazuje się, że wcale nie muszą być one odstraszające! Oczywiście trzeba wiedzieć, że cło z Chin, czyli opłata za przewóz towarów przez granicę celną, obowiązuje i zawsze trzeba być na nie przygotowanym. Jednak nie jest ona tak wysoka, żeby nie opłacało się importować towarów z Chin. Nie musimy się bać tych opłat, jeśli tylko odpowiednio wszystko przeprowadzimy. Cło z Chin nie musi być zaskakującą – pod kątem swojej wysokości – niespodzianką. Wystarczy wiedzieć, ile wynosi cło z Chin i jak je obliczyć. 

Opłata za import produktów – ile wynosi cło z Chin?

Na początku, zanim odpowiemy na pytanie, ile wynosi cło z Chin, trzeba zaznaczyć, że cło –  tak samo jak podatek VAT – jest opłatą obowiązkową. Tego rodzaju opłata celna jest nakładana na produkty importowane, także te z Chin. Cło pozwala na to, aby produkty zostały dopuszczone do obrotu na rynku w Polsce. Jeśli chodzi o wysokość tej opłaty, to nie jest ona stała na wszystkie produkty. Cło może wynosić 0% wartości towarów (np. na elektronikę, taką jak smartfony czy tablety), ale także 50% wartości towaru. Jak widać rozbieżność jest ogromna. Jednak dobra informacja jest taka, że najpopularniejsze towary importowane z Chin oscylują w dolnej granicy tych opłat i często nie przekraczają pułapu maksymalnie kilku procent.

Jak obliczyć cło z Chin?

Zazwyczaj – tak i tym razem – największą pomocą będzie Internet. Ta skarbnica wiedzy zawiera nie tylko tabele opłat celnych za różne produkty, ale nawet specjalny kalkulator! Zacznijmy jednak od pierwszego sposobu. Wystarczy poszukać w Internecie tabel opłat celnych na obowiązujący rok. Trzeba także zaznaczyć, że interesuje nas cło z Chin. 

Jak obliczyć cło z Chin? Poznaj ISZTAR

Druga opcja, jak obliczyć cło z Chin, jest jeszcze prostsza. Wystarczy skorzystać z kalkulatora na stronie https://isztar.mf.gov.pl. To rządowa przeglądarka taryf Isztar, czyli Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej (obecnie jest to wersja ISZTAR4). W wyszukiwarce na stronie wybieramy odpowiedni kraj, z którego chcemy rozpocząć import z Chin czy też z innych krajów. Następnie należy podać wagę towaru (netto i brutto) oraz określić jego wartość w odpowiedniej walucie. A sam koniec należy podać specjalny kod produktu, który chcemy importować. To najbardziej skomplikowany element, gdyż musimy ten kod znaleźć. Jest ich bardzo, bardzo dużo, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie cyfry. Kody importowe znajdziemy w Isztar a także na stronie Unii Celnej UE.

Jak obliczyć cło z Chin? Poznaj Taric

Poza systemem ISZTAR, który jest nieco staromodny i mało intuicyjny, polecamy system Taric, dostępny pod tym adresem: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl

Taric to skrót od TARif Intégré Communautaire, czyli Zintegrowanej Taryfy Wspólnot Europejskich. To system integrujący wszelkie ustalenia prawne państw należących do Unii Europejskiej. Taric zawiera te same informacje co ISZTAR, jednak szata graficzna jest zdecydowanie bardziej przejrzysta, a przeszukiwanie taryf wygodniejsze.

System Taric jest wygodny w użyciu i przejrzysty.

Co jeszcze warto wiedzieć o cle z Chin i odprawie celnej? O przewalutowaniu

Istotną informacją nie tylko w tym, ile wynosi cło z Chin, ale i całym działaniu odprawy celnej, jest także przewalutowanie. Nawet jeśli za towar płacimy w obcej walucie, to przy opłacaniu cła obowiązuje nasza polska waluta. Przeliczenie zostaje oparte na średnim kursie danego miesiąca. Najczęściej przewalutowanie następuje z USD na PLN. Przy odprawie celnej należy też pamiętać o posiadaniu dokumentów potwierdzających wartość sprowadzanych produktów. Takie zaświadczenie (fakturę) wystawia dostawca w Chinach.

Jakie towary i kto jest zwolniony z opłacania cła z Chin?

Warto także wiedzieć o sytuacjach, w których importer nie ponosi opłaty celnej. Dzieje się tak w przypadku, gdy wartość sprowadzanych produktów nie przekracza 150 euro, a towar nie jest zamawiany przez przedsiębiorcę, a przez osobę prywatną. Zwolnione z cła z Chin są także próbki przesyłane od producenta lub dostawcy (próbki takie muszą zostać oznakowane jako próbka lub pozbawione cech sprzedażowych). Jednak wyjątkiem od reguły są alkohole, wyroby tytoniowe oraz perfumy. Warto też sprawdzić listę produktów w ISZTAR, których cło jest na poziomie 0%.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *