ddp incoterms - możliwe problemy przy imporcie

Wielokrotnie natrafialiśmy w Internecie na wpisy zaniepokojonych osób, które chcąc sprowadzić towar z Chin, jak najprostszym sposobem, zgodziły się na warunki DDP Incoterms, po czym mają duży problem, ponieważ towar dotarł do Polski nielegalnie. Skąd taka sytuacja i jak jej uniknąć? Odpowiedzi znajdą Państwo w tym tekście.

Czym są Incoterms?

Incoterms (ang. International Commercial Terms), to Międzynarodowe Reguły Handlu, które określają warunki sprzedaży. Ten zbiór reguł przyjęty jest na całym świecie i określa podział kosztów oraz odpowiedzialności, między sprzedawcą a nabywcą towaru. Opublikowane zostały przez Międzynarodową Izbę Handlową (ICC) już w 1936 roku, a od tego czasu wprowadzane są nowelizacje. Najnowsza, ósma już wersja, pochodzi z 2020 roku. Reguły Incoterms, od początku 2011 roku, mają zastosowanie nie tylko w handlu międzynarodowym, ale też w przypadku transakcji krajowych.

Incoterms DDP

Wyróżniono wiele warunków dostawy w Incoterms, ale najpopularniejsze to:

 • EXW (Ex Works, czyli “z zakładu”):
  Sprzedawca (bądź eksporter) wydaje jedynie towar z magazynu, a wszelkie dalsze koszty ponoszone są przez nabywcę.
 • FOB (Free on Board, czyli “dostarczone na statek”):
  Eksporter pokrywa koszty transportu do portu wyjściowego wraz z kosztami portowymi oraz związanymi z odprawą.
 • CIF (Cost, Insurance and Freight, czyli “koszt, ubezpieczenie i fracht”):
  Eksporter opłaca wszystkie koszty od początku drogi do portu docelowego.
 • DAP (Delivered at Place, czyli “dostarczone na miejsce”):
  Wszystkie koszty ponoszone są przez eksportera, aż do transportu pod wskazany przez nabywcę adres (importer ponosi jedynie koszt odprawy celnej i cła).

Zasady DDP Incoterms

Zasady DDP Incoterms (Delivered Duty Paid, czyli “dostarczone z opłaconym cłem”) przypisują odpowiedzialność oraz poniesienie wszystkich kosztów sprzedawcy. Nabywca odpowiada za towar dopiero w momencie otrzymania go pod wskazany adres. Wiele osób decyduje się na taką formę, ponieważ to sprzedawca ponosi koszty związane z odprawą celną, opłaca podatek VAT etc. Wydaje się więc, że to bardzo wygodne dla nabywcy rozwiązanie.

Problem polega jednak na tym, że Chińczycy nie mają możliwości opłacenia podatku VAT i cła, przez co w przypadku importu z Chin na zasadach DDP Incoterms, koszty te ponosi jednak nabywca towaru, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Jeśli Chińczyk proponuje warunki DDP i deklaruje, że opłaci podatek VAT i cło, to niestety nie jest to zgodne z prawdą – celowo wprowadza nabywcę towaru w błąd lub ewentualnie sam jest nieświadomy obowiązujących zasad.

DDP Incoterms

Grey customs

Wiele niedoświadczonych w imporcie osób decyduje się na DDP Incoterms, po czym otrzymuje towar bez jakichkolwiek dokumentów lub wyłącznie z fakturą chińską. Brak dokumentacji potwierdzającej przejście odprawy celnej sprawia, że towar nie może być dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej – obrót nim jest nielegalny. Taka sytuacja ma miejsce, gdy towar wysyłany jest nie bezpośrednio z Chin, ale z magazynu znajdującego się w Unii Europejskiej – zjawisko to nazywane jest „grey customs„.

Co zrobić z takim towarem?

Aby móc wprowadzić do sprzedaży towar, który nie przeszedł odprawy celnej, nabywca musi samodzielnie zgłosić go do tzw. odprawy wstecznej, inaczej nazywanej odprawą retrospektywną. W tym celu należy skontaktować się z urzędem celnym i przejść procedurę odprawy. – to jednak skomplikowane i czasochłonne. Niestety to jedyne rozwiązanie, jeśli weszliśmy w posiadanie towaru, który nie przeszedł odprawy celnej, a chcemy legalnie go sprzedawać.

warunki DDP

Jak uniknąć zagrożeń DDP Incoterms?

Najbezpieczniej jest zdecydować się na inne warunki sprzedaży niż dostawa DDP lub skorzystać z usług doświadczonego pośrednika w imporcie. Nasz firma Discolm może zająć się wszystkimi formalnościami za Ciebie – oferujemy kompleksową usługę importu z Chin, dostarczamy towar gotowy do obrotu w Polsce wraz z polską fakturą VAT.

O problemach z DDP Incoterms, odprawie retrospektywnej i innych trudnościach przy sprowadzaniu towaru z Chin, mówimy w poniższym wideo. Zapraszamy do obejrzenia:

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *