Paczka z Chin zatrzymana przez urząd celny - co dalej? Poradnik

Dziś na blogu podejmiemy temat, z którym część naszych czytelników mogła mieć bezpośrednią styczność. Paczka z Chin zatrzymana przez urząd celny – co może być tego powodem? Jakie mogą być tego konsekwencje? Jak uniknąć takich sytuacji w przyszłości? Opiszemy także – ku przestrodze – próby oszust i fałszywe SMS-y, podszywające się pod wiadomości od firm kurierskich. 

Dlaczego paczka została zatrzymana przez urząd celny?

Paczka zatrzymana przez urząd celny – jeśli zastanawiasz się, co może być tego powodem, przedstawimy najpopularniejsze tego przyczyny. Zacznijmy jednak od najbardziej podstawowych informacji – każda paczka może zostać zatrzymana przez urząd celny. Dlaczego? Sytuacje takie występują przede wszystkim wtedy, gdy występują rozbieżności między deklarowaną a faktyczną wartością towaru. 

Ponadto nie każdy wie, szczególnie osoby dopiero rozpoczynające zamawianie różnych rzeczy przez internet z zagranicznych stron, że wiele produktów wymaga odpowiednich zezwoleń lub kontroli celnej. Jeśli chodzi o zakupy z Chin, to specjalne zasady obowiązują m.in w zakresie sprowadzania stamtąd leków, produktów żywnościowych i artykułów akcyzowych, np. e-papierosów. 

Zwyczajowo odprawa celna przebiega w nie więcej niż kilka godzin – taki scenariusz jest możliwy wyłącznie wtedy, gdy wszystkie niezbędne dokumenty zostały prawidłowo wypełnione i nic nie pominięto. Jeśli zachodzi podejrzenie, że wartość przesyłki jest inna niż deklarowana lub też inne obawy (np. że sprowadzany asortyment to podróbki), odprawa celna może się wydłużyć nawet do miesiąca. Warto przypomnieć, że zasady te dotyczą wyłącznie paczek z krajów nienależących do Unii Europejskich, takich jak Stany Zjednoczone czy Chiny.

Więcej o tym, dlaczego nie warto importować podróbek, można dowiedzieć się z poniższego materiału wideo:

Paczka z Chin zatrzymana przez urząd celny i co dalej?

Co zrobić, gdy podczas śledzenia przesyłki zauważymy, że nasza paczka z Chin została zatrzymana przez urząd celny? Przede wszystkim nie ma powodu do paniki czy niepokoju – najlepiej cierpliwie poczekać na oficjalne zawiadomienie od urzędu celnego, zwyczajowo wysyłane jest ono pocztą i zawiera wszelkie niezbędne dokumenty, instrukcję, jak je uzupełnić oraz zdjęcie naszej paczki. 

Otrzymane od urzędu dokumenty należy uzupełnić według wzoru opisanego w przesłanym przez nich liście. W przypadku zakupów dokonywanych przez osoby fizyczne, czyli nie “na firmę”, uzupełnia się dane, takie jak potwierdzenie transakcji e-zakupu (np. w formie zrzutu ekranu z konkretnego, chińskiego serwisu aukcyjnego) a także dołącza potwierdzenie dokonania płatności  Drugi, istotny punkt to numer i seria dowodu osobistego, PESEL i adres (zameldowania lub korespondencyjny) – najprościej zrobić kopię lub zeskanować dowód osobisty. Jeżeli urząd celny podał numer konta, by opłacić zaległe cło i/lub VAT za paczkę z Chin, to należy wykonać taki przelew. Po przesłaniu do urzędu wszystkich potrzebnych informacji, nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na odpowiedź. Jeśli posiadamy link do monitorowania naszej paczki z Chin, to można śledzić jej status. 

Paczka zatrzymana przez służby celne - uwaga na oszustów

Paczka zatrzymana przez służby celne – uwaga na fałszywe SMS-y!

W kwietniu bieżącego roku wiele jednostek policji informowało i ostrzegało przed oszustami. Wysłali oni do setek przypadkowych osób z różnych numerów telefonów SMS-y o treści „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne”. W treści takiej wiadomości znajdował się link łudząco podobny do linków generowanych przez firmy kurierskie. Wiele osób udało się oszukać, kliknęło w niego, a wówczas na ich smartfonach zostało zainstalowane złośliwe oprogramowanie, umożliwiające dostęp do danych, jak login i hasło bankowości mobilnej.

Co zrobić po kliknięciu w taki link? Niezwłocznie skontaktować się z filią swojego banku z telefonu innego niż ten, na który otrzymaliśmy SMS. Każdą tego typu podejrzaną wiadomość najlepiej zgłosić do odpowiedniego urzędu – w Polsce przez stronę CERT: http://incydent.cert.pl  

Paczka z Chin zatrzymana przez urząd celny – jak uniknąć takich sytuacji w przyszłości?

By uniknąć w przyszłości sytuacji, że z jakiś przyczyn nasza paczka z Chin zostanie zatrzymana przez urząd celny, najlepiej zlecić sprowadzenie upatrzonych i wymarzonych produktów przez wyspecjalizowany w tym zakresie podmiot. Posiadamy prawie dekadę doświadczenia w imporcie z Chin oraz transporcie z Chin. Nasze minimum logistyczne to tylko 3500 zł brutto – można się złożyć w kilka osób, by uzyskać taką kwotę. 

Przypominamy, że nie sprowadzamy z Chin podróbek, falsyfikatów i innych, zabronionych przez polskie lub europejskie przepisy produktów. 

Similar Posts

Dodaj komentarz