stolica chin

Jaka jest stolica Chin? Czy zmieniała się na przestrzeni lat? Z czego słynie? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym – zachęcamy do lektury!

Stolica Chin, czyli?

Stolica Chin to Pekin. 

Stolica Chin w liczbach i statystykach

Obecna stolica Chin jest drugim po Szanghaju miastem pod względem liczby ludności. W 2020 roku Pekin zajmował powierzchnię 16 406 km² i liczył  21,8 mln mieszkańców. Stolica Chin ma wyjątkowo bogatą historię, bo sięgającą aż 3000 lat wstecz – Pekin jest 10 razy starszy niż Sydney i 6 razy jak Londyn. Miasto to ma dwa oficjalne kwiaty, a są to róża chińska i chryzantema. Metro w Pekinie w 2019 roku zostało najdłuższą siecią metra na świecie. Z kolei tamtejsze lotnisko jest drugim pod kątem ruchu portem lotniczym na świecie. Ponadto Pekin jest siedzibą siedmiu obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Więcej w artykule Ciekawostki o Chinach

Stolica Chin stolicą sportu!

Stolica Chin, czyli Pekin, jest regularnie wybierane jako miejsce, gdzie odbywają się ważne sportowe rozgrywki – na czele z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 2008 roku, a w 2022 roku miasto było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Inne sportowe wydarzenia? W stolicy Chin od 2013 roku odbywają się mityngi lekkoatletyczne z serii World Challenge Meetings, od 1993 roku z krótkimi przerwami turnieje tenisowe China Open, od 2003 roku z przerwami międzynarodowe zawody w łyżwiarstwie figurowym Cup of China, a od 1997 roku turniej w snookerze China Open.

Czy warto odwiedzić stolicę Chin?

Stolica Chin to ogromny obszar, bogaty w ciekawe atrakcje turystyczne i obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historia i tradycja miesza się tu z nowoczesnością. Niemała powierzchnia daje wprost nieograniczone możliwości – warto więc zarezerwować sobie minimum kilka dni na taką wycieczkę. Taką podróż można zorganizować na własną rękę lub zdecydować się na ofertę od jednego z biur podróży (niektóre są wyspecjalizowane w krajach azjatyckich). 

Chiny stolica – czy zmieniała się na przestrzeni lat?

Chiny stolica to nie zawsze był Pekin. Jakie jeszcze miasta posiadały ten status? Na przestrzeni dziejów zmian było niemało: w latach 960–1127 Kaifeng, następnie do 1279 Hangzhou. Dalsze zmiany to Nankin od 1368 do 1421, a następnie Pekin w latach 1421–1928.

Kolejny zwrot akcji nastąpił w 1928 roku, kiedy to stolicę przeniesiono do Chongqing z powodu wojny z Japonią i była nią aż do 1937. Ostatnie zmiany to stolica w Nankin w latach 1945–1949, a następnie po proklamacji ChRL przeniesiona do Pekinu – stan ten trwa do dziś!

Chiny stolica i zawiłości językowe

Chiny stolica, czyli Pekin, występuje także pod inną nazwą, a mianowicie Beijing. O co chodzi? W tym miejscu trzeba wyjaśnić pewne zawiłości językowe – mianowicie chińskie nazwy własne i nie tylko można zapisać po prostu alfabetem łacińskim (Pekin) lub nową transkrypcją z urzędowego języka chińskiego, tzw. pinyin (Beijing).

Ten drugi zapis stolicy Chin jest coraz popularniejszy na całym świecie, powoli też przenika do treści w naszym ojczystym języku. Zapisy w pinyinie są wszechobecne w prasie i innych zagranicznych przekazach, a starsze formy są zastępowane nowymi. Warto trzymać rękę na pulsie i orientować się, że Pekin i Beijing znaczą dokładnie to samo!

Jak daleko stolica Chin jest od naszego chińskiego magazynu?

Jak daleko jest ze stolicy Chin do naszego chińskiego magazynu? Wpisując te dwie lokalizacje na mapach Google i klikając na trasę samochodem, obliczona przez aplikację od Google długość wynosi ponad 2100 kilometrów. Patrząc na punkt odniesienia w postaci mapy Polski wydaje się to być dużą odległością, skoro z Krakowa do Gdyni jest w zależności od trasy od 570 do nieco ponad 600 kilometrów. Warto jednak spojrzeć na to z innej perspektywy – powierzchnia Polski liczy 322 575 km² a Chin 9 597 000 km². 

Similar Posts