stolica chin

Jaka jest stolica Chin? Czy zmieniała się na przestrzeni lat? Z czego słynie? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym – zachęcamy do lektury!

Stolica Chin, czyli?

Stolica Chin to Pekin. 

Stolica Chin w liczbach i statystykach

Obecna stolica Chin jest drugim po Szanghaju miastem pod względem liczby ludności. W 2020 roku Pekin zajmował powierzchnię 16 406 km² i liczył  21,8 mln mieszkańców. Stolica Chin ma wyjątkowo bogatą historię, bo sięgającą aż 3000 lat wstecz – Pekin jest 10 razy starszy niż Sydney i 6 razy jak Londyn. Miasto to ma dwa oficjalne kwiaty, a są to róża chińska i chryzantema. Metro w Pekinie w 2019 roku zostało najdłuższą siecią metra na świecie. Z kolei tamtejsze lotnisko jest drugim pod kątem ruchu portem lotniczym na świecie. Ponadto Pekin jest siedzibą siedmiu obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Więcej w artykule Ciekawostki o Chinach

Stolica Chin stolicą sportu!

Stolica Chin, czyli Pekin, jest regularnie wybierane jako miejsce, gdzie odbywają się ważne sportowe rozgrywki – na czele z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 2008 roku, a w 2022 roku miasto było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Inne sportowe wydarzenia? W stolicy Chin od 2013 roku odbywają się mityngi lekkoatletyczne z serii World Challenge Meetings, od 1993 roku z krótkimi przerwami turnieje tenisowe China Open, od 2003 roku z przerwami międzynarodowe zawody w łyżwiarstwie figurowym Cup of China, a od 1997 roku turniej w snookerze China Open.

Czy warto odwiedzić stolicę Chin?

Stolica Chin to ogromny obszar, bogaty w ciekawe atrakcje turystyczne i obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historia i tradycja miesza się tu z nowoczesnością. Niemała powierzchnia daje wprost nieograniczone możliwości – warto więc zarezerwować sobie minimum kilka dni na taką wycieczkę. Taką podróż można zorganizować na własną rękę lub zdecydować się na ofertę od jednego z biur podróży (niektóre są wyspecjalizowane w krajach azjatyckich). 

Czy stolica Chin zmieniała się na przestrzeni lat?

Stolicą Chin nie zawsze był Pekin. Jakie jeszcze miasta posiadały ten status? Na przestrzeni dziejów zmian było niemało: w latach 960–1127 Kaifeng, następnie do 1279 Hangzhou. Dalsze zmiany to Nankin od 1368 do 1421, a następnie Pekin w latach 1421–1928.

Kolejny zwrot akcji nastąpił w 1928 roku, kiedy to stolicę przeniesiono do Chongqing z powodu wojny z Japonią i była nią aż do 1937. Ostatnie zmiany to stolica w Nankin w latach 1945–1949, a następnie po proklamacji ChRL przeniesiona do Pekinu – stan ten trwa do dziś!

Zawiłości językowe i problemy z nazewnictwem

Stolica Chin występuje także pod inną nazwą, a mianowicie Beijing. O co chodzi? W tym miejscu trzeba wyjaśnić pewne zawiłości językowe – mianowicie chińskie nazwy własne i nie tylko można zapisać po prostu alfabetem łacińskim (Pekin) lub nową transkrypcją z urzędowego języka chińskiego, tzw. pinyin (Beijing).

Ten drugi zapis stolicy Chin jest coraz popularniejszy na całym świecie, powoli też przenika do treści w naszym ojczystym języku. Zapisy w pinyinie są wszechobecne w prasie i innych zagranicznych przekazach, a starsze formy są zastępowane nowymi. Warto trzymać rękę na pulsie i orientować się, że Pekin i Beijing znaczą dokładnie to samo!

Odleglość od naszego chińskiego magazynu

Jaka jest odległość ze stolicy do naszego chińskiego magazynu? Wpisując te dwie lokalizacje na mapach Google i klikając na trasę samochodem, obliczona przez aplikację od Google długość wynosi ponad 2100 kilometrów. Patrząc na punkt odniesienia w postaci mapy Polski wydaje się to być dużą odległością, skoro z Krakowa do Gdyni jest w zależności od trasy od 570 do nieco ponad 600 kilometrów. Warto jednak spojrzeć na to z innej perspektywy – powierzchnia Polski liczy 322 575 km² a Chin 9 597 000 km². 

Similar Posts