Chiny to ogromny i mocno zróżnicowany obszar, o którym można byłoby pisać godzinami. Dziś na blogu przedstawiamy 15 ciekawostek o Chinach i przeróżnych aspektach: historii, kulturze i tradycjach tego kraju. Na końcu wyjaśniamy, dlaczego przed wizytą w Azji warto zapoznać się z zasadami panującymi na tym terenie. .
Ciekawostki o Chinach – 15 intrygujących przykładów
- Dziedzina nauki, która zajmuje się i bada przeróżne aspekty związane z Chinami, takie jak język, kultura, historia czy gospodarka, nazywana jest sinologią.
- Państwo chińskie zostało podzielone w 1949 roku na Chińską Republikę Ludową (Chiny) oraz Republikę Chińską (Tajwan).
- Mitem jest, że Wielki Mur Chiński jest widoczny z kosmosu gołym okiem. Pierwsza na ten temat wzmianka pojawiła się w książce Richarda Halliburtona z 1938 rok, a więc na długo przed pierwszym lotem załogowym na Księżyc. Rozmiary muru oczywiście są imponujące – cała, pochodząca z III w.p.n.e. fortyfikacja, ma 2400 km długości, 4-16 m wysokości i średnio prawie 5 m szerokości (10 m w najszerszych miejscach). Eksperci są zgodni, że obiekty o minimalnej szerokości 30 metrów mogą zostać dostrzeżone z odległości około 100 km, dlatego WIelki Mur Chiński nie może zostać przez astronautów i kosmonautów dojrzany.
- Chiny są kolebką wielu odkryć i istotnych z punktu widzenia rozwoju cywilizacji wynalazków. Wszystkie Cztery Wielkie Wynalazki pochodzą właśnie stamtąd. Mowa o druku, kompasie, papierze i prochu.
- Na liście Siedmiu Nowych Cudów Świata, ogłoszonej w 2007 roku, znajduje się jeden obiekt znajdujący się na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Mowa oczywiście o wspomnianym już wcześniej Wielkim Murze Chińskim.
- Chińska symbolika znacząco różni się od europejskiej. Przykłady? Kwiat, który w Polsce jest mocno kojarzący się z pogrzebami, czyli chryzantema, w Chinach symbolizuje młodość. Z kolei barwa, kojarząca się w Europie z czystością i niewinnością, czyli biel, w Chinach jest kolorem żałoby.
- W Chinach mocno rozwinięty jest transport kolejowy. Pociągi, szczególnie te należące do Kolei Dużych Prędkości, mogą rozpędzić się do 300-400 km/h, dzięki temu ta metoda przemieszczania się bywa często najszybszą i najbardziej dostępną. Odcinek liczący 1318 km z Pekinu do Szanghaju można pokonać pociągiem w 4,5 godziny.
- Tradycyjna medycyna chińska liczy sobie ponad 2,5 tysiąca lat. W jej skład wchodzi m.in. akupunktura, masaże, ćwiczenia Qigong i inne terapie. Moda na naturalne metody leczenia dotarła do Europy i Ameryki Północnej – coraz więcej osób sięga po nią w charakterze wsparcia w leczeniu konwencjonalnym i terapii syntetycznymi lekami.
- W Chinach ogromny nacisk kładzie się na okazywanie szacunku osobom starszym: seniorom ustępuje się miejsca w komunikacji miejskiej, a także wita z nimi na samym początku spotkania.(zaczyna się od osób najstarszych).
- Rodzajów chińskich sztuk walki jest kilkaset. Wiele osób błędnie na każdą z tych dyscyplin używa nazwy kung-fu. Bardziej adekwatną nazwą jest Wushu, oznaczająca wszystkie odmiany chińskiej sztuki walki. Z kolei kung-fu jest pojęciem szerszym, oznaczającym osiągnięcie wysokiego poziomu umiejętności w jakiejś dziedzinie.
- Mocno zakorzeniona w kulturze Chin jest punktualność – przychodzenie po czasie jest uznawane za bardzo niegrzeczne i jest oznaką braku szacunku do drugiej osoby.
- Chiński Nowy Rok w 2022 roku przypada na 1 lutego.
- Chiny, jeśli chodzi o wielkość obszaru, są trzecim krajem na świecie: zaraz po Federacji Rosyjskiej i Kanadzie (Stany Zjednoczone pod kątem powierzchni zajmują dopiero czwarte miejsce tuż za podium).
- Kraj ten jest najludniejszym państwem na świecie, populacja przekracza 1,4 miliarda osób, co stanowi ponad 18% całej, światowej populacji. Zatem niemal co piąty człowiek mieszka w Chinach.
- Chińskie ciasteczka z wróżbą wcale nie pochodzą z Chin – według ostatnich odkryć naukowych pierwsze “fortune cookie” wypieczono w w XIX wieku w małej piekarni nieopodal japońskiego Kioto. Pierwotnie wewnątrz ciasteczek znajdowały się sezamki i ryż – obecnie jest to masło i cukier.

Zachęcamy też do lektury wpisu Stolica Chin od A do Z
Skąd czerpać nowe ciekawostki o Chinach?
Każdy, kto chociaż trochę interesuje się kulturą Azji – ze szczególnym naciskiem na Chiny – swoją wiedzę o niuansach i różnicach kulturowych, a także ciekawostkach o Chinach, może czerpać z przewodników, blogów podróżniczych i vlogów. W telewizji – klasycznej oraz internetowej – jest wiele programów podróżniczych o tamtejszych zwyczajach i kuchni. Także media społecznościowe są doskonałym źródłem, by znaleźć wiele nieznanych jeszcze ciekawostek o Chinach.
Kultura Chin – zwyczaje, przesądy, mity
Z punktu widzenia mieszkańca Europy Środkowej kultura Chin może wydawać się bardzo egzotyczna, a nawet niezrozumiała. Typowe cechy mieszkańców tego kraju to konserwatyzm, tradycjonalizm i zamiłowanie do starego porządku. Warto jednak zgłębić jej tajemnice, bo kultura Chin jest jedną z najstarszych na świecie. Wiele wynalazków, jak papier, ruchoma czcionka, proch strzelniczy czy kompas, to osiągnięcia z tego obszaru geograficznego.
Dlaczego warto znać ciekawostki o Chinach, ich kulturze i zwyczajach?
Wiele osób z Polski odbywa wyjazdy do Chin: turystyczne lub służbowe. Podczas negocjacji biznesowych z potencjalnymi kontrahentami czy dostawcami w dobrym tonie jest znać tamtejsze zwyczaje i kulturę, by nie popełnić faux pas. Poza wspomnianą wyżej punktualnością warto wiedzieć, że podczas powitania nie jest konieczne nawiązanie kontaktu fizycznego, np. poprzez uścisk dłoni. Mile widziane jest skinienie głową, a w przypadku dużej różnicy wieku czy stanowiska – skłonienie tułowia. Na spotkanie biznesowe każdy importer z Chin powinien zabrać ze sobą wizytówki i wręczyć je obiema rękami, a po otrzymaniu ich w rewanżu od kontrahentów od razu uważnie zapoznać się z tą zawartością.
Chiny – ciekawostki także na naszym kanale YouTube!
Na naszym oficjalnym kanale YouTube znajdują się cenne wskazówki o imporcie, a także ciekawe niuanse na temat prowadzenia działalności w Chinach, wizytacji tamtejszych fabryk, weryfikacji kontrahentów i wiele innych. Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału – darmowa wiedza jest dosłownie na wyciągnięcie ręki!