co to jest import

Co to jest import i jaka jest jego definicja? Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na te pytania – mamy nadzieję, że rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Import - definicja

Co to jest import? Definicja

Na początek wyjaśnijmy, co to jest import: to zakup towarów lub usług za granicą, z zamiarem wykorzystania ich na rynku krajowym. W dzisiejszych czasach wszystkie kraje korzystają w choćby niewielkim stopniu z importu, gdyż jest to opłacalne rozwiązanie.

Kluczową sprawą w imporcie jest fakt przywożenia towarów zza obszaru celnego, a więc spoza granic państwa lub wspólnoty. W przypadku krajów należących do Unii Europejskiej, importem jest sprowadzanie dóbr z krajów niewchodzących w skład UE. Zakup towar w innym kraju członkowskim jest to tzw. zakup wewnątrzwspólnotowy, a nie import.

Oznacza to, że towary przewożone na przykład z Niemiec do Polski, stanowią zakup wewnątrzwspólnotowy, natomiast przy sprowadzaniu dóbr z Chin lub Ameryki, będzie mowa o imporcie. Import wymaga przestrzegania specjalnych procedur celnych. Napływ towarów do Polski jest kontrolowany.

Co to jest import? Poradnik

Jakie są zalety importu?

Poznaliśmy już import i definicję sprowadzania towarów z zagranicy. Należy wyjaśnić również co sprawia, że ludzie dążą do sprowadzania towarów i usług spoza granic swojego kraju bądź wspólnoty. Odpowiedź jest bardzo prosta – import jest po prostu opłacalny.

Świetnym przykładem, który obrazuje zalety importu są egzotyczne owoce. W krajach południowych rośnie wiele gatunków, dla których klimat jest tam najbardziej sprzyjający. Uprawa takich owoców w Polsce wiązałaby się z dużymi kosztami (należałoby upodobnić warunki otoczenia do naturalnego środowiska tych roślin), a efekt końcowy mógłby być mniej zadowalający (owoce o mniej atrakcyjnym smaku). Łatwiej i taniej jest więc kupić takie owoce w kraju, w którym rosną z łatwością i przewieźć je.

Artykuły spożywcze to jednak osobna kategoria w imporcie, wymagająca dodatkowych zezwoleń. Nasza firma Discolm nie zajmuje się takim importem. Sprowadzamy natomiast przedmioty różnego rodzaju, ponieważ wytworzenie ich w Polsce byłoby droższe i trudniejsze, niż zakup w Chinach wraz z transportem – sytuacja jest więc analogiczna do wyżej przytoczonego przykładu owoców.

Co to właściwie jest import?

Plusy importu chińskich produktów

Chiny nazywane są “światową fabryką”, bo niezwykle wiele przedmiotów z całego świata jest właśnie tam produkowanych. Chińskie towary są chętnie importowane do innych krajów, ponieważ są zwykle znacznie tańsze niż te, które produkowane są w Europie. Ogromna liczba chińskich producentów oferuje również wielki wybór i różnorodność, która w innych krajach jest trudna do osiągnięcia.

Przemysł chiński jest świetnie rozwinięty i wykorzystywane są w produkcji najnowsze technologie. Nie jest prawdą, że Chińczycy sprzedają tylko “tandetę” – ofert jest tak wiele, że znajdziemy wśród nich jakość najniższą i najwyższą. Wszystko zależy od tego czy ważniejsza jest niesamowicie niska cena czy dobra jakość.

Wiele popularnych produktów sprowadzanych z Chin objętych jest niskimi stawkami celnymi, a nawet stawkami 0% (np. elektronika). Import ułatwia również fakt, że coraz więcej firm (także Discolm) oferuje kompleksowe usługi importowe, dzięki czemu organizacja całego przedsięwzięcia jest możliwa bez podróży do Azji czy znajomości języka chińskiego.

Import - co to jest?

Wady importu z Chin

Jak każde rozwiązanie, import ma także swoje wady. Należą do nich uciążliwe formalności związane z odprawą celną, a także długi czas oczekiwania na towar (szczególnie przy najtańszym transporcie morskim). Nie dla każdego będzie to jednak przeszkoda.

Jeśli nie chcesz zajmować się formalnościami, możesz skorzystać z naszej kompleksowej usługi importu z Chin – wtedy otrzymasz od nas polską fakturę VAT, a odprawą i resztą zajmiemy się my. Przy imporcie z Azji zalecamy też uzbrojenie się w cierpliwość i zaczekanie ze sprzedażą importowanych towarów osobom trzecich, do chwili gdy towar zostanie dostarczony do Ciebie. Dzięki temu można uniknąć stresu, gdyby czas transportu z Chin przedłużył się.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat możliwych problemów przy imporcie, zapraszamy do obejrzenia wideo:

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *