Co to jest import i jaka jest jego definicja? Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na te pytania – mamy nadzieję, że rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Co to jest import? Definicja
Na początek wyjaśnijmy, co to jest import: to zakup towarów lub usług za granicą, z zamiarem wykorzystania ich na rynku krajowym. W dzisiejszych czasach wszystkie kraje korzystają w choćby niewielkim stopniu z importu, gdyż jest to opłacalne rozwiązanie.
Kluczową sprawą w imporcie jest fakt przywożenia towarów zza obszaru celnego, a więc spoza granic państwa lub wspólnoty. W przypadku krajów należących do Unii Europejskiej, importem jest sprowadzanie dóbr z krajów niewchodzących w skład UE. Zakup towar w innym kraju członkowskim jest to tzw. zakup wewnątrzwspólnotowy, a nie import.
Oznacza to, że towary przewożone na przykład z Niemiec do Polski, stanowią zakup wewnątrzwspólnotowy, natomiast przy sprowadzaniu dóbr z Chin lub Ameryki, będzie mowa o imporcie. Import wymaga przestrzegania specjalnych procedur celnych. Napływ towarów do Polski jest kontrolowany.

Procedura uproszczona w imporcie
Warto w tym tekście przytoczyć jeszcze jedno pojęcie – procedury uproszczonej w imporcie. Czym jest to zjawisko i na czym polega? Procedura uproszczona w imporcie rozlicza się poprzez deklarację VAT, wykazując w niej zarówno podatek należny i naliczony. Zatem zgodnie z opisanymi w Ustawie o VAT przepisach można rozliczyć VAT od importowanego asortymentu bez konieczności wcześniejszego opłacenia podatku do urzędu celnego.
Import równoległy – definicja
Istnieje jeszcze jeden specyficzny rodzaj importu – import równoległy. Import równoległy – najprostsza definicja – jest następująca: polega na zakupie oryginalnych leków wyłącznie w uprawnionych hurtowniach farmaceutycznych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i ich odsprzedaży w Polsce. W skład tego obszaru wchodzą wszystkie kraje zrzeszone w Unii Europejskiej, a ponadto także Islandia, Liechtenstein i Norwegia. Leki, sprowadzane metodą importu równoległego, przepakowuje się do opakowań z polskimi napisami i z ulotką w rodzimym języku. Obowiązek, by przygotować opakowanie i ulotkę w danym języku, spoczywa na importerze równoległym.
Jakie są zalety importu?
Poznaliśmy już import i definicję sprowadzania towarów z zagranicy. Należy wyjaśnić również co sprawia, że ludzie dążą do sprowadzania towarów i usług spoza granic swojego kraju bądź wspólnoty. Odpowiedź jest bardzo prosta – import jest po prostu opłacalny.
Świetnym przykładem, który obrazuje zalety importu są egzotyczne owoce. W krajach południowych rośnie wiele gatunków, dla których klimat jest tam najbardziej sprzyjający. Uprawa takich owoców w Polsce wiązałaby się z dużymi kosztami (należałoby upodobnić warunki otoczenia do naturalnego środowiska tych roślin), a efekt końcowy mógłby być mniej zadowalający (owoce o mniej atrakcyjnym smaku). Łatwiej i taniej jest więc kupić takie owoce w kraju, w którym rosną z łatwością i przewieźć je.
Artykuły spożywcze to jednak osobna kategoria w imporcie, wymagająca dodatkowych zezwoleń. Nasza firma Discolm nie zajmuje się takim importem. Sprowadzamy natomiast przedmioty różnego rodzaju, ponieważ wytworzenie ich w Polsce byłoby droższe i trudniejsze, niż zakup w Chinach wraz z transportem – sytuacja jest więc analogiczna do wyżej przytoczonego przykładu owoców.

Plusy importu chińskich produktów
Chiny nazywane są “światową fabryką”, bo niezwykle wiele przedmiotów z całego świata jest właśnie tam produkowanych. Chińskie towary są chętnie importowane do innych krajów, ponieważ są zwykle znacznie tańsze niż te, które produkowane są w Europie. Ogromna liczba chińskich producentów oferuje również wielki wybór i różnorodność, która w innych krajach jest trudna do osiągnięcia.
Przemysł chiński jest świetnie rozwinięty i wykorzystywane są w produkcji najnowsze technologie. Nie jest prawdą, że Chińczycy sprzedają tylko “tandetę” – ofert jest tak wiele, że znajdziemy wśród nich jakość najniższą i najwyższą. Wszystko zależy od tego czy ważniejsza jest niesamowicie niska cena czy dobra jakość.
Wiele popularnych produktów sprowadzanych z Chin objętych jest niskimi stawkami celnymi, a nawet stawkami 0% (np. elektronika). Import ułatwia również fakt, że coraz więcej firm (także Discolm) oferuje kompleksowe usługi importowe, dzięki czemu organizacja całego przedsięwzięcia jest możliwa bez podróży do Azji czy znajomości języka chińskiego.

Wady importu z Chin
Jak każde rozwiązanie, import ma także swoje wady. Należą do nich uciążliwe formalności związane z odprawą celną, a także długi czas oczekiwania na towar (szczególnie przy najtańszym transporcie morskim). Nie dla każdego będzie to jednak przeszkoda.
Jeśli nie chcesz zajmować się formalnościami, możesz skorzystać z naszej kompleksowej usługi importu z Chin – wtedy otrzymasz od nas polską fakturę VAT, a odprawą i resztą zajmiemy się my. Przy imporcie z Azji zalecamy też uzbrojenie się w cierpliwość i zaczekanie ze sprzedażą importowanych towarów osobom trzecich, do chwili gdy towar zostanie dostarczony do Ciebie. Dzięki temu można uniknąć stresu, gdyby czas transportu z Chin przedłużył się.
Poznaj też, czym jest procedura naprawcza, czyli nowa pozycja w ofercie naszych usług.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat możliwych problemów przy imporcie, zapraszamy do obejrzenia wideo: