Czym jest system TARIC i kody TARIC?

W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym jest system TARIC, w jakim celu się z niego korzysta, a także czym są kody TARIC. Temat ten jest niezwykle istotny z punktu widzenia osób, które planują rozpocząć import – z Azji lub innego odległego zakątka, dlatego zachęcamy do lektury. 

Co to jest TARIC?

TARIC to skrót pochodzący od TARif Intégré Communautaire, co na język polski tłumaczy się jako Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich. System ten jest prowadzony przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej. W jakim celu powstała ta inicjatywa? By zintegrować wszystkie przepisy państw należących do Unii Europejskiej i wprowadzić jednolite ustalenia prawne, związane z taryfami celnymi. 

System TARIC jest dostępny pod tym adresem: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl 

Planujesz import lub transport z Chin? Powierz to specjalistom.

TARIC w kontekście importu i eksportu

System TARIC to niezwykle użyteczne narzędzie w rękach każdego importera i eksportera. Umiejętnie stosowane, pomoże ustalić wysokość stawki celnej, jaka obowiązuje na daną kategorię produktową, a także inne istotne informacje: limity ilościowe, wskaźniki antydumpingowe, cła wyrównawcze i wiele innych informacji. TARIC to doskonała baza wiedzy o ewentualnych zakazach importu lub eksportu, ale też okresach ważności danej stawki celnej. 

Ważne – w systemie TARIC w odróżnieniu od ISZTAR – próżno szukać informacji o polskich podatkach, jak VAT czy akcyza. Takie informacje znajdują się w bazie ISZTAR, obecnie jest to wersja ISZTAR4, dostępna pod tym adresem: https://ext-isztar4.mf.gov.pl/taryfa_celna/Browser?lang=PL 

Co istotne TARIC to nie tylko wiedza na temat chińskich stawek celnych, ale wielu innych krajów, na przykład Polski, Włoch, Węgier, Kataru i Paragwaju. 

Kody TARIC - czym są?

Kody TARIC i ich znaczenie

Kody TARIC – jakie mają znaczenie w branży eksportowej i importowej? Kody TARIC, innymi słowy kody celne, to system, który został wprowadzony, by w handlu międzynarodowym zapanował ład w klasyfikacji różnego rodzaju towarów i usług. Zatem ich znaczenie jest niebagatelne, by móc oszacować ostateczne koszty produktów, które planujemy importować lub eksportować. Przypisanie eksportowanym lub importowanym towarom niewłaściwych kodów może skutkować nałożeniem na nich cła o złej wysokości (z reguły wyższego – taki błąd jest stratą dla każdego przedsiębiorcy). 

Więcej na temat kodów TARIC i systemu TARIC można przeczytać w starszych wpisach na naszym blogu:

  • Kod celny – co to jest i jak go ustalić – wyjaśniamy m.in. czym jest Zharmonizowany System Określania i Kodowania Towarów, a także czym różnią się Kody celne HS od kodów celnych HTS i jak wygląda chiński kod celny
  • Ile wynosi cło z Chin – poza systemem TARIC, opisujemy też rządową przeglądarkę taryf Isztar, czyli System Zintegrowanej Taryfy Celnej

Kod TARIC – czy trzeba go znać?

Kod TARIC składa się z dziesięciu cyfr. Opiera się w dużej mierze na kodzie Zharmonizowanego Systemu (HS) oraz na Nomenklaturze Scalonej (CN), ostatnie cyfry to kod TARIC. Jeżeli w obrębie danej kategorii produktowej jest dużo różnych podkategorii, to dziesięciocyfrowy kod TARIC jest rozbudowywany o kolejne 4 cyfry (dodatkowy kod TARIC). Jeżeli dany produkt nie ma podpozycji w swoim obrębie, to dwie ostatnie cyfry w dziesięciocyfrowym kodzie to 00. 

By rozpocząć import z Chin lub innego kraju spoza UE, nie trzeba znać kodu TARIC. Wystarczy skorzystać z usług pośrednika, który przeprowadzi całą procedurę transportu, odprawy celnej i uiści wszelkie należności celno-skarbowe, a na sprowadzony asortyment wystawi polską fakturę VAT. 

Zobacz wideo, jak korzystać z baz TARIC i ISZTAR

Stale rozwijamy się i udostępniamy nowe treści na kanale YouTube. Na temat systemu TARIC jakiś czas temu nagraliśmy materiał wideo – zachęcamy do obejrzenia na naszym kanale lub poniżej:

Similar Posts

One Comment

Dodaj komentarz