informacja celna - gdzie można ją uzyskać?

Czym jest informacja celna i jak ją uzyskać? Istnieje kilka oficjalnych instytucji, takich jak Izba Celna, Urząd Celno-Skarbowy czy Krajowa Informacja Skarbowa. Do ostatniej z nich można kierować zapytania dotyczące nie tylko szeroko pojętego prawa skarbowego, ale także prawa celnego. 

Urząd Celny – infolinia

Jeśli chodzi o informacje na temat prawa celnego, to pierwszym miejscem, gdzie można ich zasięgnąć, jest Krajowa Informacja Skarbowa, w skrócie KIS. Od maja 2020 roku pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Jak się z nią skontaktować? Można telefonicznie – wystarczy zadzwonić z telefonu stacjonarnego na numer  801 055 055, z komórkowego na (22) 330 03 30, z zagranicy pod +48 22 330 03 30.

Urząd Celny - infolinia

Minusem KIS jest fakt, że infolinia obsługuje zarówno zapytania dotyczące prawa celnego, jak i podatkowego. Ponieważ nie ma osobnej linii i numeru do prawa celnego, czas oczekiwania na rozmowę z konsultantem bywa bardzo długi. Sytuacje, że przed nami jest kilkadziesiąt innych oczekujących osób, są nierzadkie.

Według statystyk z 2020 roku w ciągu miesiąca do infolinii Krajowej Informacji Skarbowej zadzwoniło ponad 200 tysięcy osób. Najczęściej powodem telefonu są problemy z rozliczaniem różnych podatków i należności, takich jak VAT czy PIT.

Poza drogą telefoniczną, z KIS można się też skontaktować poprzez formularz do zadawania pytań elektronicznych na Portalu Podatkowym lub na czacie z konsultantem. Wszystkie rozmowy, prowadzone w języku polskim, są nagrywane.  Poza infolinią, Krakowa Informacja Skarbowa wydaje też indywidualne interpretacje odnośnie prawa skarbowego. Wniosek można wysłać standardowym listem pod adres Krajowej Informacji Skarbowej lub drogą elektroniczną przez ePUAP, czyli Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej. Czy trzeba mieć tam założone konto? Niekoniecznie, inna opcja to skorzystanie z profilu zaufanego.

KIS to jednostka, która powstała również po to, by informować i edukować w zakresie prawa podatkowego i celnego, a także zapewniać rzetelną i jednolitą w ich temacie wiedzę. 

Istnieje też wirtualna Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Przy jej pomocy bez wychodzenia z domu można załatwić różne sprawy skarbowe, celne i administracyjne. Każdy klient Krajowej Administracji Skarbowej może tam zasięgnąć informacji o jego obowiązkach celnych i podatkowych, zgłoszeniach przewozu towarów i wielu innych czynnościach. Wielkim atutem PUESC jest możliwość przekazania odpowiednim podmiotom różnego rodzaju dokumentów, jak deklaracje i zgłoszenia, w wygodnej, elektronicznej formie. 

Planujesz import lub transport z Chin? Powierz to specjalistom.

Służba celna infolinia – kiedy warto skorzystać?

Służba celna infolinia to opcja dla każdego, kto chce zasięgnąć informacji na temat prawa podatkowego lub celnego. Najpopularniejsze zapytania i kwestia, sprawiające podatnikom najwięcej problemów, to rozliczanie VAT, PIT, CIT i e-deklaracje.

Informacja celna w Krakowie

W Krakowie, czyli mieście, w którym znajduje się siedziba naszej firmy, zlokalizowanych jest wiele urzędów zajmujących się sprawami celnymi, m.in. Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie, Urząd Celny w Krakowie i Izba Celna w Krakowie.

Poza oficjalnymi urzędami i instytucjami dofinansowanymi przez obywateli i ich podatki, wiele innych, prywatnych podmiotów świadczy usługi w zakresie importu, eksportu i tranzytu. Można znaleźć firmy, prowadzące indywidualne szkolenia i konsultacje w zakresie importu lub sprowadzają z Azji towar, dopełniając w imieniu klienta wszelkich formalności (również celno-skarbowych). Nasza usługa import z Chin to idealna opcja dla początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej branży. Dla bardziej doświadczonych proponujemy inną, mniej kompleksową usługę, czyli transport z Chin – zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie.

Similar Posts

Dodaj komentarz