Czym jest WIT, czyli Wiążąca Informacja Taryfowa

Czym jest WIT, czyli Wiążącą Informacja Taryfowa? Kto może się ubiegać o taką decyzję i po co? W najnowszym artykule blogowym odpowiemy na te pytania i zastanowimy się, czy planując sprowadzanie towarów z zagranicy, koniecznie trzeba znać ich kody taryfowe. 

Czym jest Wiążąca Informacja Taryfowa?

Wiążąca Informacja Taryfowa, w skrócie WIT, to – podając za jej definicją z oficjalnej rządowej strony – jedyna urzędowa informacja o klasyfikacji taryfowej towarów na terenie Unii Europejskiej, określająca właściwy kod taryfy celnej dla jednego, dowolnie zgłoszonego towaru. Decyzja WIT gwarantuje, że odprawiany na terenie Unii Europejskiej na pewno będzie mieć jednolicie i poprawnie zastosowany kod taryfowy. Kto może wydawać takie decyzje? Jedyną, upoważnioną do tego osobą, jest Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. 

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Taryfowej WIT?

Wniosek o decyzję WIT od października 2019 roku składa się wyłącznie drogą elektroniczną. Stworzonym specjalnie w tym celu, by załatwiać takie formalności, miejscem w internetowej przestrzeni jest PUESC, czyli Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. 

Wiążąca Informacja Taryfowa – kto może się o nią ubiegać?

Nie każdy może skorzystać z możliwości, by ubiegać się o wydanie decyzji WIT. Tylko podmiot, spełniający określone kryteria, może złożyć taki wniosek. Musi mieć siedzibę w jednym z państw członkowskich UE, a wniosek złożyć dla potrzeb przywozu towarów na obszar Unii Europejskiej lub wywozu poza jej obszar. 

Do wniosku WIT niezbędny jest numer EORI

EORI, czyli Economic Operators’ Registration and Identification, w wielkim skrócie jest numerem identyfikacyjnym, niezbędnym do operacji celnych na obszarze Unii Europejskiej. Tylko podmiot, które ma EORI, może złożyć wniosek za pomocą platformy PUESC. 

WIęcej o EORI można przeczytać w innym wpisie na naszym blogu: Numer EORI – co to jest, jak wygląda i kto musi go mieć?  – zachęcamy do lektury 

Wiążąca Informacja Taryfowa - kto może się o nią ubiegać

Decyzja WIT i największe jej zalety

Każdy podmiot, który otrzymał decyzję WIT, ma stuprocentową gwarancję, że zawarte w niej informacje są prawidłowe i przy ich pomocy można się rozliczyć z wszelkich należności celnych. Decyzja WIT ujednolica nomenklaturę towarową i zapewnia przypisanie do prawidłowej klasyfikacji. Konsekwencje? Krótszy czas odprawy celnej, a także pewność prawna, że wysokość cła i innych opłat celno-skarbowych zostanie naliczona według właściwej taryfy. 

Kolejne mocne strony decyzji WIT to możliwość wykorzystania zawartych w niej informacji podczas sporządzania deklaracji INTRASTAT, gdzie również kod CN mają zastosowanie. Inną korzyścią, wynikającą z posiadania decyzji WIT, jest pomoc przy ustalaniu refundacji wywozowych i wszelkich innych kwot ustanowionych dla wywozu lub przywozu w ramach wspólnej polityki rolnej.

Pomoc dla początkujących importerów

Nie każdy początkujący importer ma zarejestrowaną działalność oraz własny numer EORI. Dla podmiotów, które go nie posiadają, mamy dobrą wiadomość – na rynku usługowym jest wiele podmiotów, świadczących pomoc w sprowadzaniu towarów z zagranicy (także spoza UE). Jedną z nich jest nasza firma – najpopularniejsza i najchętniej wybierana usługa z portfolio Discolma, czyli kompleksowy import z Chin, to dopełnienie w imieniu klienta wszelkich formalności od A do Z. Nie trzeba znać się na imporcie, klasyfikacji taryfowej towarów ani posiadać numeru EORI – na sprowadzony z Chin towar wystawiamy polską fakturę VAT, więc z punktu widzenia prawa to my jesteśmy importerem, a nie zlecający nam realizację tego zamówienia klient. 

Wiążąca Informacja Taryfowa – podsumowanie

Podsumowując artykuł: omówiliśmy w nim koncepcję Wiążącej Informacji Taryfowej (WIT) w kontekście importu towarów do Unii Europejskiej. WIT jest oficjalną informacją dotyczącą klasyfikacji taryfowej towarów i przypisanego im kodu celniczego. Decyzja WIT jest wydawana przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie i gwarantuje jednolite i poprawne zastosowanie kodu taryfowego przy odprawie celnej.

W artykule wyjaśniamy, że wniosek o WIT można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Uprawnionymi podmiotami do składania wniosków o WIT są firmy z siedzibą w państwach członkowskich UE, które importują towary do UE lub eksportują je poza jej obszar. Warto raz jeszcze napisać, że skorzystanie z pośrednika, jak nasza firma, umożliwia sprowadzanie towarów spoza UE bez konieczności posiadania własnego numeru EORI, na sprowadzony towar wystawiamy polską fakturę VAT.

Similar Posts

Dodaj komentarz