Numer EORI - co to jest i jak wygląda? Poradnik

Numer EORI – co to jest? Jak wygląda? Ile czeka się na jego wyrobienie i jak można go uzyskać? W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy te kwestie, a także podpowiadamy, z której usługi Discolm skorzystać, by nie trzeba było wyrabiać numeru EORI. 

Numer EORI – co to jest? 

Numer EORI – co to jest? EORI to po angielsku Economic Operators’ Registration and Identification, co tłumaczy się jako Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Każdy przedsiębiorca, który złoży wniosek o wydanie tego numeru, otrzyma jeden, obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej. Numer ten jest niezbędny, by móc importować towary z krajów spoza UE. Brak numery EORI wyklucza z tej możliwości. 

Generalna zasada głosi, że każdy przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą związaną ze stosowaniem przepisów prawa celnego, powinien posiadać EORI. 

EORI to jeden z elementów programu E-Customs, funkcjonującego w całej Unii Europejskiej, którego celem jest stworzenie środowiska administracji celnych i handlu w UE w wygodnym i ekologicznym wydaniu “bezpapierowym”.Wprowadzenie jednolitego, elektronicznego systemu ma szereg zalet, bo przyspiesza formalności i operacje celne, a organom administracji celnej ułatwia znalezienie bieżących informacji o tym, jak przedsiębiorcy działają w zakresie wymiany towarów na terenie Unii Europejskiej.

Numer EORI – jak wygląda?

Kolejna kwestia – numer EORI – jak wygląda i po czym poznać, że to właśnie z nim mamy do czynienia? U podmiotów krajowych jest to ciąg znaków, składający się z liter „PL”, NIP-u i ciągu do 17 znaków. 

Numer EORI krajowego podmiotu tworzony jest najczęściej według schematu:
litery PL + NIP + pięć zer na końcu

Numer EORI – jak wygląda w innych krajach? Przykładowo w Wielkiej Brytanii EORI zaczyna się od liter GB, następnie pojawia się VAT, a na końcu ciąg cyfr. 

Jak uzyskać numer EORI?

O tym, jak uzyskać numer EORI, najlepiej zasięgnąć informacji wyłącznie u zaufanych, wiarygodnych źródeł i na sprawdzonych stronach (np. w rządowym serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorców).

Jak uzyskać numer EORI krok po kroku?

  1. Pierwszy krok to założenie konta na PUESC, czyli Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, istniejącej od sierpnia 2017 roku. 
  2. Drugi krok to zalogowanie się do konta PUESC i złożenie wniosku o przyznanie unikalnego identyfikatora w Systemie Informacyjnym Skarbowo-Celnym, czyli  numeru ID SISC. Każdy, kto posiada certyfikat kwalifikowany lub Profil Zaufany, zrobi to bez wychodzenia z domu. Jeśli wniosek został złożony w sposób prawidłowy, to po jego sprawdzeniu pojawi się komunikat informujący o potwierdzeniu rejestracji i nadaniu ID SISC. Wystarczy zalogować się do konta w PUESC i przejść następującą ścieżkę: Moje dokumenty – odebrane – Potwierdzenie rejestracji. 
  3. Trzeci krok, zalecany u osób, które nie mają podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego, to wygenerowanie certyfikatu celnego. Będzie on potrzebny do podpisywania wniosków na platformie PUESC.
  4. Czwarty krok to złożenie wniosku o zarejestrowanie podmiotu w SISC. Wypełnić należy wszystkie aktywne pola, jak kod PKD głównej działalności czy adres siedziby. We wniosku należy zaznaczyć pole obszar działania “cło” oraz pole EORI – to kluczowe obszary, niezbędne, by uzyskać EORI. Po wypełnieniu wniosku można podpisać go podpisem kwalifikowanym, Profilem Zaufanym lub certyfikatem celnym, a następnie wysłać do SISC.

Numer EORI – ile się czeka?

Numer EORI – ile się czeka na jego nadanie? Otrzymuje się go już po kilku dniach od prawidłowo złożonego wniosku przez PEUSC. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, kiedy do wniosku nie zostały dołączone wszystkie wymagane dokumenty. Wówczas otrzymuje się tymczasowy numer EORI, a gdy w ciągu kolejnych 30 dni od złożenia niekompletnego wniosku nie dołącza się tych brakujących wraz z wnioskiem aktualizacyjnym, to numer EORI zostaje zdezaktywowany.

Numer EORI i numer MRM – czym się od siebie różnią?

Numer EORI to, co zostało już wyjaśnione wcześniej, jest niezbędny, by móc importować towary z krajów spoza UE. Brak numeru EORI wyklucza z tej możliwości. Czym jest numer MRM? Numer MRM, Movement Reference Number, to numer ewidencyjny w przebiegu międzynarodowej operacji tranzytowej. Do czego służy numer MRM i co można dzięki niemu kontrolować? Służy do jednoznacznego identyfikowania sprawy i trzymania pieczy nad tranzytem.

Czy trzeba mieć numer EORI? Niekoniecznie!

Rejestracja konta w platformie PUESC i złożenie wniosku o nadanie numeru EORI nic nie kosztuje, jednak nie każdy ma czas, by dopełnić tych formalności. Także w sytuacji, gdy planuje się jednorazowy import lub transport z Chin jest sporadyczny, numer EORI może okazać się zbędny. By ominąć czasochłonne formalności i czekanie na nadanie EORI, wystarczy skorzystać z naszej usługi kompleksowego importu z Chin. Zajmiemy się wszystkim od A do Z – łącznie z odprawą celną towaru i opłaceniem należności celno-skarbowych. Na sprowadzany asortyment wystawiamy polską fakturę VAT, a to oznacza, że z formalnego punktu widzenia to my jesteśmy importerem i my wprowadzamy towar na rynek, a nie zamawiający kompleksową usługę klient.

Similar Posts

One Comment

Dodaj komentarz