agent zakupowy

Kim jest agent zakupowy i na czym polega jego praca? Jakie są jego zalety i wady? Jak znaleźć agenta zakupowego na dwa sposoby? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielamy w najnowszym wpisie blogowym. Zachęcamy do lektury!

Agent zakupowy, czyli kto?

Agent zakupowy to osoba prywatna lub firma, która dokonuje zakupu i płatności, a także realizuje wiele innych czynności, jak organizacja wywozu danego towaru z jednego kraju do innego.

Przykładem takiego podmiotu jest nasza firma – zachęcamy do kontaktu importerów, hurtownie i dystrybutorów, planujących sprowadzanie z Chin towarów w atrakcyjnych cenach i ich sprzedaż w Polsce.

Po co korzystać z usług agenta zakupowego?

Dlaczego w ogóle powstała taka usługa, jak agent zakupowy? Przede wszystkim dlatego, bo nie zawsze i nie wszędzie samodzielne zakupy są możliwe. Na niezwykle popularnej stronie z wieloma okazjami cenowymi 1688.com trzeba zapłacić w walucie chińskiej, posiadać adres chiński do wysyłki towaru, a sam kontakt ze znajdującymi się tam sprzedawcami odbywa się przede wszystkim w języku chińskim. Rozwiązanie? Na pomoc przychodzi agent zakupowy, jak Discolm. 

Agent zakupowy chiński czy polski? 

Szukasz agenta zakupowego? Są dwie możliwości i scenariusze:

  1. można znaleźć chińskiego agenta zakupowego – ryzykowne, bo trudniej sprawdzić jego wiarygodność. Najważniejsze zalety chińskiego agenta zakupowego? Zna chiński, mieszka tam. Wady? Znalezienie go i zbudowanie zaufania jest najtrudniejszą rzeczą, ciężko jest na samym początku sprawdzić, na kogo trafiliśmy i czy jest to ktoś uczciwy,
  2. można znaleźć polskiego agenta zakupowego – na przykład naszą firmę! Działa to tak, że mamy w Chinach magazyn, mamy pracowników, jesteśmy też w Polsce – zajmujemy się wszystkim, czym zajmuje się agent zakupowy od A do Z, kompleksowo i efektywnie. 

Obowiązki agenta zakupowego w Chinach

Podstawowe obowiązki agenta zakupowego? Składa zamówienie w imieniu klienta. Klient informuje agenta, co chce zamówić, a on składa zamówienie.

Ponadto obowiązkiem agenta zakupowego w Chinach jest też kontakt z producentem, wskazanie liczby sztuk, jaką chce zamówić, zadbanie o dokładnie ten towar, jaki chce klient i na jakim mu zależy. Agent zakupowy dokonuje płatności za towar w lokalnej walucie – w Chinach jest to juan. 

Więcej o walucie w tym kraju można przeczytać we wpisie Waluta Chin – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Po dokonaniu płatności agent zakupowy przyjmuje towar do swojego magazynu. Ponadto może on zweryfikować jakość towaru na podstawie wskazań czy specyfikacji od klienta. Większość agentów zakupowych w Chinach – w tym także nasza firma – zajmuje się także organizacją odprawy celnej wywozowej, załadunku towaru np. na kontener i organizacji transportu we współpracy z firmą przewozową. 

Protip: warto znaleźć takiego agenta zakupowego, który ma magazyn w Chinach z możliwością składowania w nim przez określony czas zamówionego towaru. 

O konsolidacji towaru

Największa zaleta, przemawiająca za tym, by skorzystać z usług agenta celnego, to konsolidacja towaru. Konsolidacja to pojęcie używane m.in. w bankowości. Najczęściej używane jest w kontekście długów. Polega ona na połączeniu dwóch lub więcej pożyczek w jedną, przy jednoczesnym ujednoliceniu stopy procentowej oraz terminów i innych warunków spłaty tego zobowiązania. 

Konsolidacja towaru polega na zakupie od wielu producentów lub z różnych miast. Agent zakupowy kompletuje towary, a następnie zbiorczo wysyła je do kraju klienta. Największe atuty konsolidacji towaru to wygoda, optymalizacja kosztów wysyłek, odpraw celnych i przelewów zagranicznych.

Agent zakupowy – jego zalety i wady

Agent zakupowy to rozwiązanie, które ma szereg zalet. Najważniejsze to:

  • da się zamówić towar ze stron czy platform, z których bez tego wsparcia nie byłoby to w ogóle możliwe, np. ze wspomnianej już strony 1688.com
  • dużo większe poczucie bezpieczeństwa, bo jest w Chinach czy innym kraju osoba, czuwająca nad zamówieniami, dbająca o interesy klienta, reprezentująca jego interesy w danym kraju, znająca przepisy celne

Wady? Każdy kij ma dwa końce, a medal dwie strony – także agent zakupowy to rozwiązanie nie bez wad. Najważniejsze to cena. Najczęściej agent pobiera kwotę procentową od sprzedaży, ale spotykane są inne modele rozliczeń: miesięczne, od sztuki i inne. Trudno znaleźć zaufanego agenta, budowanie takiej relacji trwa długo, niekiedy konieczne są spotkania w Chinach.

Similar Posts