Jaki jest czas w Chinach

Podobno szczęśliwi czasu nie liczą, jednak dla wielu przedsiębiorców, eksporterów i importerów czas to pieniądz. Podejmując współpracę z partnerami biznesowymi z zupełnie innej niż polska strefy czasowej – np. z USA czy z Chin – warto zapoznać się z tym, jaka na danym obszarze panuje strefa czasowa.

Która godzina w Chinach? W najnowszym artykule odpowiadamy na to pytanie, a także podpowiadamy, jak efektywnie umawiać spotkania dla osób z różnych stref czasowych. Dowiedz się, jaka jest godzina w Chinach, żeby zaplanować owocną współpracę z tamtejszymi kontrahentami, partnerami biznesowymi, producentami i dostawcami. 

Czas w Chinach

Jaki jest czas w Chinach? Mimo ogromnej powierzchni, jaką liczy ten kraj, jest on jeden i taki sam na całym obszarze. Jest to strefa czasowa UTC+8 lub innymi słowy GMT+8. Pomiędzy wschodnimi i zachodnimi prowincjami różnice w czasie słonecznym wynoszą ponad 3 godziny, mimo to obowiązuje jeden i ten sam czas. Ponadto nie ma zmiany czasu jak w Polsce dwa razy do roku. Czas w Chinach, a w zasadzie to strefa czasowa, opisywana jest jako CST, czyli China Standard Time. Warto też dodać, że Polska jest w strefie GMT+1

Planujesz import lub transport z Chin? Powierz to specjalistom.

Godzina i czas w Chinach na przestrzeni lat

Godzina i czas w Chinach zmieniały się na przestrzeni czasu z powodu różnych ustawień dotyczących stref czasowych. Przed 1949 rokiem, czyli przed powstaniem Chińskiej Republiki Ludowej, Chiny miały kilka różnych stref czasowych, z których każda była regulowana przez lokalne władze. Wprowadzenie jednolitego czasu na terenie całego kraju nastąpiło dopiero w 1949 roku, kiedy to ustalono Chiński Standardowy Czas (CST) jako czas oficjalny dla całego kraju. Czas ten odpowiadał czasowi w strefie GMT+8.

Chiny – strefa czasowa

Chiny – strefa czasowa w tym kraju to CST, czyli China Standard Time. Innymi słowy jest to UTC+8. lub GMT+8.

Czas w Chinach i jego znaczenie

W przypadku spotkań twarzą w twarz lub meetingów online z osobami z Chin warto sprawdzić przed zaproponowaniem konkretnej godziny, jaki wówczas będzie czas w Chinach. Może się okazać, że potencjalnie korzystna z punktu widzenia mieszkańca Polski pora – np. godzina 14:00 – to w Chinach już późny wieczór, czyli 21:00. Jak to rozwiązać? Na etapie wstępnych ustaleń podać dwie godziny – at 4pm GMT / 9am PDT i wszystko będzie jasne i klarowne, nie będzie potrzebna wymiana kolejnych maili. Istnieją też użyteczne narzędzia i aplikacje – np. Meeting Planner – które ułatwiają zgranie grafiku osób z różnych stref czasowych. Umawianie spotkań jest banalnie proste i każdy uczestnik otrzymuje datę i czas lokalny, przypisany do swojego miejsca zamieszkania. 

Godzina w Chinach a relacje biznesowe

Godzina w Chinach w kontekście biznesowym – importu czy eksportu – ma niemałe znaczenie. Zastanawiając się nad podjęciem współpracy z osobami zamieszkującymi ten kraj, warto też wiedzieć, w jakich godzinach pracują. Tryb pracy to od poniedziałku do soboty, a godziny od 9 do 21. Są to ogólne normy, być może potencjalny kontrahent ma inne – zalecamy, by o to dopytać już na początkowym etapie rozmów. 

Poza godziną w Chinach, zalecamy też zapoznać się z najważniejszymi zasadami, jak prowadzić rozmowy biznesowe. Negocjacje są długie, podobnie jak proces budowania zaufania. Nie można nic przyspieszać i nikogo poganiać. Inna, istotna kwestia to okazanie szacunku osobom starszym, a także punktualność. Kolejny element to wizytówki – warto przygotować takie w wersji nie tylko angielskiej, ale również chińskiej. 

Która godzina w Chinach? Przykłady dla polskiego czasu zimowego

  • Gdy w Polsce jest godzina 14:08, to w Chinach jest 21:08
  • Gdy w Polsce jest godzina 9:00, to w Chinach jest 18:00
  • Gdy w Polsce jest godzina 03:00, to w Chinach jest 12:00

W momencie pisania tego tekstu jest godzina 11:12 czasu zimowego, a więc w Chinach będzie to 18:12.

Mimo szumnych zapowiedzi w Polsce nadal mamy zmiany czasu na letni i zimowy. Czas letni trwa od marca do października, a zimowy w pozostałe miesiące. Wówczas powyższa rozpiska przesuwa się o godzinę – przykładowo godzina 11:00 w Polsce (według czasu letniego) to godzina 17:00 w Chinach.

Czas w Chinach – podsumowanie i wnioski

Czas w Chinach to temat ważny z wielu różnych względów. Jednym z nich jest po prostu kulturowa ciekawość i wiedza na temat tego, jak żyje się w innych miejscach na świecie i w innych niż nasza strefach czasowych. Ważnym aspektem dla osób trudniących się importem z Chin jest to, w jakich godzinach prowadzić rozmowy biznesowe, by była to pora odpowiednia dla wszystkich stron biorących udział w spotkaniu. Odpowiednia dla każdego godzina może zaowocować podjęciem długofalowej współpracy, przynoszącej satysfakcjonujący zysk. 

Similar Posts

Dodaj komentarz