Szukaj

Tańszy niż hurtownik... czyli o skali zamówień.


Jeśli oczekujesz bardzo niskiej ceny, musisz przygotować się na duże zamówienia.Ten post został stworzony z myślą o pewnej grupie klientów, którzy do tej pory współpracowali głównie z polskimi hurtownikami i nie mieli jeszcze okazji importować towaru z Chin. Gdy próbują zamówić pierwszą partię towaru (np 200 łopat) są zszokowani faktem, że cena nie zawsze będzie lepsza, niż u polskiego hurtownika. Poniżej odpowiedź, dlaczego czasami tak się zdarza.


Polskich hurtowników możemy podzielić na dwie kategorie:


  1. Hurtownicy profesjonalni

  2. Hurtownicy amatorzy


Hurtownicy profesjonalni


Hurtownik profesjonalny specjalizuje się z reguły w wąskiej branży, np ogrodowej / zabawkowej / artykułów gospodarstwa domowego. Hurtownicy profesjonalni realizują z reguły transporty drogą morską, a na towar wystawiają polską fakturę VAT.


Wiele tego typu firm rozpoczęło swoją działalność już w latach 90. ubiegłego wieku i prowadzą ją z powodzeniem aż do dzisiaj. Tego typu firmy nierzadko od 20 lat budowały zaufaną grupę dostawców w Chinach. Ich działalność w wąskiej branży pozwala na zmniejszenie różnorodności zamawianego produktu, jednocześnie zwiększając ich ilość (np. cały kontener zastawy stołowej / cały kontener pieczątek itp).


Bardzo często klienci takich hurtowników przyzwyczajeni są do dosyć niskich cen, jednak i tak w ich głowach powstaje zamysł importowania towarów z Chin. Należy być świadomym, że by uzyskać lepszą cenę od tego typu hurtowników, konieczne jest składanie tak samo dużych zamówień w Chinach, jakie realizują oni.


Przykład:

Klient A kontaktuje się z naszą firmą (Discolm.pl, import z Chin na zlecenie) z prośbą o zakup 200 sztuk łopat. Nasza firma przygotowuje wycenę. Zszokowany klient A stwierdza, że cena jest taka sama jak w polskiej hurtowni. Czym jest to spowodowane? Polska hurtownia nie zamawia w Chinach 200 sztuk łopat, a 200.000 sztuk, dzięki czemu producent oferuje mu towar w znacznie lepszej cenie, niż nam przy zamówieniu na 200 sztuk.


Co zrobić by uniknąć takiej sytuacji? Są dwie możliwości:

  1. Zamówić inny towar niż polski hurtowników i konkurować atutami produktu / wzorem, funkcjami

  2. Zwiększyć ilość zamawianych sztuk (np. zamiast 200 sztuk zamówić 2000 lub 20.000 sztuk)


Należy zdawać sobie sprawę, że ilość gra kluczową rolę w celu uzyskania jak najniższej ceny. Jeśli Twój hurtownik ma bardzo niską cenę - nie zawsze warto jest importować to samo. Możesz wybrać inny produkt o tych samych funkcjach podstawowych ale np. z dodatkowymi atutami, co pozwoli Ci zyskać sympatię konsumentów.


Pamiętaj, że hurtownicy z reguły zamawiają towar z dużym wyprzedzeniem, co sprawia, że są mniej innowacyjni i nie są w stanie tak szybko reagować na nowinki rynkowe. Czasami lepiej skupić się na użyteczności produktu dla klienta, niż na jak najniższej cenie.


Hurtownicy amatorzy


Na koniec poruszymy jeszcze temat hurtowników - amatorów. Po czym ich poznać?

  1. Z reguły importują tylko lotniczo (nie umieją zorganizować transportu kontenerowego / nie stać ich na to)

  2. Nie wystawiają polskiej faktury VAT

  3. Importują podróbki

  4. Często nie odprawiają towaru, a przemycają go do kraju

Sens współpracy z tego typu osobami wydaje się być mocno wątpliwy - taka osoba nie dostarcza nam towaru legalnie wprowadzonego na polski rynek. Sporo detalistów handlujących podróbkami markowej odzieży zaopatruje się u takich hurtowników, jednak na dłuższą metę jest to ryzykowne i kosztowne (kary i odszkodowania za handel podróbkami są bardzo wysokie). Jeśli dopiero zaczynasz interesować się importem i myślałeś o imporcie podróbek - nie polecamy tego. To droga donikąd - zarobki na dłuższą metę są niewielkie w porównaniu do legalnych produktów, a ryzyko takiego przedsięwzięcia jest bardzo wysokie.
131 wyświetlenia

Discolm Jakub Maj

ul. Przybyszewskiego 17b

30-128 Kraków

Polska

NIP: 6772426771

REGON: 368587201

© 2017 - 2020 Discolm

  • Facebook
  • YouTube