Pechowa liczba w Chinach

Dzisiejszy artykuł traktuje o stereotypowym postrzeganiu niektórych liczb. Wiadomo, że wiele narodów i kultur uważa, że na przykład trzynastka jest pechowa, a siódemka przynosi szczęście. Jaka jest pechowa liczba w Chinach – taka sama jak w Polsce czy inna? Dlaczego jedne są, uznawane za zaprzeczenie szczęścia i zły omen, a inne za szczęśliwe?

Pechowa liczba w Chinach, czyli jaka?

Pechowa liczba w Chinach to bez wątpienia czwórka. Z czego wynika jej zła reputacja? W języku chińskim “4” brzmi dokładnie tak samo jak słowo „śmierć” i “umierać”, a różnica jest widoczna wyłącznie w zapisie tych dwóch słów. Czwórka jest pomijana w numeracji bloków i hoteli, a także tablicach rejestracyjnych i numerach telefonów.  

Wiara w siłę liczb jest w Chinach nadal bardzo silna. Mieszkania i lokale zawierające czwórkę są mniej atrakcyjne dla nabywców, co ma realny wpływ na ich ceny na rynku nieruchomości na sprzedaż oraz wynajem. W wielu dzielnicach budynki, piętra i mieszkania nie są oznaczone czwórką, zamiast tego stosuje się na przykład oznaczenie 3A, a po niej występuje 5. 

Nie tylko branża nieruchomości boryka się z problemem z pechową czwórką. Jakie jeszcze dziedziny życia lub usługi? Przede wszystkim to kłopotliwe dla sieci komórkowych. Numer telefonu bez tej pechowej cyfry jest dużo droższy niż zawierający czwórkę. W Chinach jest wiele wyspecjalizowanych w sprzedaży szczęśliwych i łatwych w zapamiętaniu numerów – każdy, kto ma taki numer, manifestuje swoją wysoką pozycję społeczną i fakt, że stać go na taki numer.

Również w sporcie wierzy się, że niektóre liczby są szczęśliwe. Idealnym na to przykładem jest fakt, że Igrzyska olimpijskie w Pekinie rozpoczęły się o godzinie 8 wieczorem ósmego dnia ósmego miesiąca 2008 roku. Ósemka jest uznawana za wyjątkowo szczęśliwą, bo wymawia się ją w sposób zbliżony do czasownika “wzbogacać się”. Inne uznawane za dobrą monetę i wróżbę liczby w Chinach to 6 i 9. 

Pechowa liczba w Chinach w kontekście kontaktów biznesowych

Zrozumienie kulturowych niuansów jest kluczowe podczas nawiązywania i utrzymywania relacji biznesowych z chińskimi partnerami. Jednym z takich aspektów jest świadomość znaczenia liczb w chińskiej kulturze, zwłaszcza tej uznawanej za pechową. W Chinach, liczba cztery jest uważana za pechową z powodu podobieństwa brzmienia do słowa „śmierć”. Unikanie tej liczby w kontekście biznesowym, na przykład w planowaniu spotkań, może być wyrazem szacunku dla kultury i przesądów chińskich partnerów.

Równie ważne, co unikanie pechowej liczby Chińczyków, jest poszanowanie liczb uważanych za szczęśliwe. Na przykład liczba osiem jest uważana za symbol bogactwa i dobrobytu. Planowanie spotkań biznesowych czy negocjacji o godzinie związaną z tą liczbą może być odbierane jako pozytywny gest. Okażemy tym sposobem szacunek zarówno podczas spotkań twarzą w twarz, jak i negocjacji czy konsultacji online. Pokazuje to, że firma dba o zrozumienie i respektowanie kultury swoich chińskich partnerów, co może znacząco wpłynąć na budowanie zaufania i skuteczne negocjacje.

Podsumowując, uwzględnianie kulturalnych przekonań i tradycji, takich jak unikanie pechowej liczby Chińczyków, jest ważnym elementem w biznesowych interakcjach z chińskimi kontrahentami. Demonstruje to nie tylko znajomość kultury, ale także szacunek i troskę o dobre relacje, co jest nieocenione w międzynarodowym świecie biznesu.

Dlaczego 13 to pechowa liczba?

Dlaczego 13 to pechowa liczba, wymieniana w jednej linii z czarnym kotem, potłuczonym szkłem i przejściem pod rozłożoną drabiną? Różne są teorie na ten temat. Jedna mówi, że chodzi o historię templariuszy, kiedy to król Francji Filip IV fałszywie oskarżył ich o herezję, sodomię i bałwochwalstwo – w piątek 13 października 1307 roku zostali aresztowani. Inna koncepcja uważa trzynastkę za pechową z uwagi na to, że w Ostatniej Wieczerzy uczestniczyło 13 osób. 

Dlaczego 13 jest pechowa? Oto jeszcze kilka możliwych powodów:

  • Mitologia – w wielu kulturach liczba 13 miała negatywne skojarzenia związane z mitologią i religią. Na przykład w mitologii nordyckiej mówi się, że na bankietach w Walhalli zasiadało tylko 12 bogów, a Loki, który był trzynastym, przyniósł nieszczęście. 
  • Kultura popularna – liczba 13 często pojawia się w kulturze popularnej jako symbol nieszczęścia. W literaturze, filmach i teatrze liczba ta jest często związana z niebezpieczeństwem, tragedią i przekleństwem.
  • Kalendarz i cykle księżycowe – często związane jest z kalendarzem i cyklami księżycowymi. Rok ma 12 miesięcy, a 13. miesiąc –  czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy – jest uznawany za niepotrzebny i nadmiarowy. Takie podejście może wpłynąć na postrzeganie liczby 13 jako niepokojącej lub pechowej.

Pechowa liczba w Polsce

Pechowa liczba w Polsce to oczywiście trzynastka, w połączeniu z piątkiem to już kumulacja wszelkich nieszczęść i bardzo zła wróżba. Wiele osób obawia się też szóstki lub trzech szóstek, bo to według zapisów z Pisma Świętego Liczba Bestii i symbol szatana. Z kolei dobre skojarzenia budzi trójka – jak np. trójca święta oraz dwunastka, bo tyle jest miesięcy, tyle było apostołów oraz istnieje podział doby na dwie pory, liczące po 12 godzin każda. Siódemka także kojarzy się z czymś pozytywnym, podobnie jak czwórka (czterolistna koniczyna, cztery pory roku itp).

Wpis ten polecamy oczywiście traktować z przymrużeniem oka. Nie ma dowodów na to, że jakakolwiek cyfra lub liczba miała znaczenie dla naszego życia i mogła na nie wpłynąć pozytywnie lub negatywnie. Nie warto dawać wiary temu, że piątek trzynastego jest pechowy – zdaniem mieszkańców Włoch jest to piątek siedemnastego, a w krajach hiszpańskojęzycznych wtorek trzynastego. 

Similar Posts