Faktura handlowa - co powinna zawierać? Poradnik

Często pytacie nas Państwo, jakie informacje powinna zawierać faktura importowa, inaczej nazywana fakturą handlową (ang. Commercial Invoice). Jest to ważny dokument, bo na jej podstawie odbywa się odprawa celna, dlatego warto zadbać, aby nie zabrakło w nim żadnego wymaganego elementu.

Faktura handlowa – co to jest?

Faktura handlowa, po ang. Commercial Invoice – w skrócie CI, to dokument, który wystawia dostawca towaru lub usługi. Na podstawie danych znajdujących się na tej fakturze można sprawdzić stan faktyczny towaru lub – jeśli zajdzie taka potrzeba – ubiegać się o zwrot lub reklamację. Informacje na fakturze handlowej to źródło informacji dla celników, którzy przeprowadzają odprawę celną przesyłek. W tym dokumencie powinny znaleźć się informacje, które odzwierciedlają stan faktyczny i  prawdziwą wartość rynkową importowanych towarów. Fakturę handlową na sprowadzany z Chin towar pozyskuje się od chińskich dostawców lub kontrahentów. Wymagana wersja językowa tego dokumentu to angielska. W przypadku dokumentu do odprawy celnej w Polsce towarów sprowadzonych drogą morską żadna z pozycji na fakturze handlowej nie może mieć wartości zerowej. Oznacza to, że każda rzecz – nawet próbka czy gratis – powinna zostać uwzględniona na fakturze i mieć jakąś wartość, nawet symboliczną.

Jakie dane powinna zawierać faktura handlowa?

Dane, które powinna zawierać faktura handlowa, to:

 • numer faktury,
 • data wystawienia,
 • dane importera (nazwa i adres),
 • dane dostawcy w Chinach (nazwa i adres),
 • opis towaru (nazwy artykułów i jak najwięcej szczegółów),
 • ilość towaru (wyrażona w sztukach, metrach bądź kilogramach),
 • cena jednostkowa,
 • wartość całego towaru,
 • symbol waluty,
 • symbol warunków dostawy (wg Incoterms),
 • kraj pochodzenia towaru,
 • podpis i pieczątka chińskiej firmy.

Co jeśli na fakturze importowej zabraknie jakiejś informacji?

Jeśli na fakturze importowej zabraknie choćby jednej z wymienionych wyżej informacji, Urząd Celny może odrzucić dokument i poprosić o dostarczenie prawidłowej faktury. W efekcie jesteśmy narażeni na opóźnienia i dodatkowe formalności. Warto więc dopilnować, aby stosowne dane znalazły się na dokumencie od razu.

Jak najprościej stworzyć fakturę handlową?

W Internecie możemy znaleźć wiele darmowych szablonów dla faktur handlowych, a nawet specjalne bezpłatne kreatory. Wystarczy wpisać konkretne dane w odpowiednie pola, a faktura handlowa zostanie automatycznie stworzona i będziemy mogli ją pobrać ze strony. Ważne jednak, aby sprawdzić, czy na fakturze importowej znajdują się wszystkie niezbędne dane, które zostały wymienione powyżej. Korzystanie z szablonów i kreatorów to duża oszczędność czasu i pewność, że dokumenty zostaną wystawione bezbłędnie.

Kiedy faktura z Chin nie będzie potrzebna?

Początkującym importerom polecamy skorzystanie z naszej kompleksowej usługi importu z Chin. Dlaczego? Bo w świetle polskich i europejskich przepisów to my – jako firma Discolm – jesteśmy importerem i my wprowadzamy towar na polski rynek, a nie klient, zlecający nam import. Na sprowadzony towar wystawiamy polską fakturę VAT. NIe trzeba znać się na imporcie, księgowaniu wynikających z niego kosztów czy innych prawnych niuansów. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *