Waluta Chin - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jaka jest waluta Chin? Jak przelicza się ją na polskie złotówki? Czy w kontaktach handlowych transakcje opłaca się chińską walutą, polską, a może inną – co jest najbardziej opłacalne? Wątpliwości rozwiewamy w poniższym artykule. 

Jaka jest waluta w Chinach?

Jaka jest waluta w Chinach? Oficjalna, formalna nazwa waluty Chin to Renminbi, w skrócie RMB, co można przetłumaczyć na „waluta ludowa”. W obiegu potocznym i języku mówionym stosuje się określenie “juan chiński”, oznaczający jednostkę waluty Chińskiej Republiki Ludowej. Sytuację tę można porównać do terminologii stosowanej w Polsce – juan to jak “złotówka” lub “złoty” (używany zamiast pln, czyli polski nowy złoty). O juanie chińskim, z racji swojego wyglądu i kolorystyki, nazywa się „czerwonym”, bo mianem zielonego określa się dolara amerykańskiego. Jeden Renminbi dzieli się na 10 jiao, a jeden jiao na 10 fenów. W międzynarodowym standardzie trzyliterowym kodem juana chińskiego jest CNY. W kantorze spotkasz się natomiast ze skrótem CNH, który oznacza juana chińskiego możliwego do zakupu poza granicami Chin (CNY to juan w Chinach).

Juan chiński i jego aktualny kurs

Jaka jest waluta w Chinach? Poradnik

Waluta Chin – co jeszcze trzeba o niej wiedzieć?

Waluta Chin używana jest na całym obszarze Chin, za wyjątkiem dwóch obszarów administracyjnych. Pierwszym z nich jest Hongkong, gdzie obowiązuje dolar hongkoński. Drugim takim obszarem jest Makau, gdzie obowiązującą walutą jest peteca. Juana chińskiego – nieoficjalnie –  używa się także w innych krajach, takich jak Kambodża, Nepal, Zimbabwe czy Mjanma. Planując podróż do któregoś z tych egzotycznych kierunków, warto wymienić trochę gotówki właśnie na juany chińskie. RMB, czyli Renminbi, posiada dwa odrębne rynki: wewnętrzny i zewnętrzny. Na pierwszym z nich obowiązującą walutą jest tzw. onshore renminbi, z kolei na drugim, czyli zagranicznym, offshore renminbi

W jakich nominałach występuje juan chiński? W formie banknotów o nominale 1, 5, 10, 20, 50, 100 juanów. Jeśli chodzi o jiao, przypomnijmy, że 1 renminbi dzieli się na 10 jiao, to są to banknoty o nominałach: 1, 2 i 5 jiao. Monety? 1, 2 i 5 fenów, 1 i 5 jiao oraz moneta 1 juan. 

Planujesz import lub transport z Chin? Powierz to specjalistom.

Kto potrzebuje chińskiej waluty?

Waluta Chin podczas odprawy celnej

Czy posiadanie i obrót chińską walutą są niezbędne, by rozpocząć import z Chin? Nie na każdym etapie takich transakcji. W starszym wpisie, Ile wynosi cło z Chin, opisaliśmy dokładnie temat przewalutowania. Kupując w Chinach produkty od lokalnych dostawców, nawet płacąc za niego w juanach chińskich, należy pamiętać, że przy opłacaniu cła obowiązuje nasza polska waluta – należności podczas odprawy celnej zostaną przeliczone na polski złoty według obowiązującego średniego kursu danego miesiąca. 

Chińska waluta na PLN – przelicznik

Jak przeliczyć chińską walutę na PLN? W internecie jest mnóstwo darmowych narzędzi. W momencie, gdy tworzony jest ten tekst, tzn. 24.08.2021, 1 Renminbi to w przeliczeniu 0,60 Złoty. Internetowe kantory, a także firmy wyspecjalizowane w transporcie z Chin, mają takie kalkulatory na swoich stronach. Na pytanie o aktualny przelicznik chińskiej waluty na PLN odpowie też Google.

Juany na pln w 2024 roku

Jak wygląda przelicznik chińskich juanów na pln w bieżącym 2024 roku? Obecnie, są to dane z 8 kwietnia 2024 roku, 1 juan chiński w przeliczeniu na polską walutę to 0.546 pln.

Trwają prace nad wersją cyfrową

Pekin pracuje obecnie nad opracowywaniem własnej, cyfrowej waluty.  Nie jest do końca jasne, kiedy cyfrowy juan zostanie oficjalnie wprowadzony do użytku, jednak już teraz spekuluje się, że może osłabić dominację dolara oraz całkowicie odmienić sytuację światowego systemu finansowego. 

Cyfrowa waluta Chin coraz silniejsza

Na dzień października 2023 roku, Chiny są na czele wśród dużych gospodarek w zakresie pilotażu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), mając na celu dostosowanie systemów płatniczych do wymagań gospodarki cyfrowej. Jest to odpowiedź na malejące użycie gotówki oraz rosnące zainteresowanie nieuregulowanymi kryptowalutami i wysokie koszty transakcji międzynarodowych. CBDC ma umożliwić płatności detaliczne w sposób podobny do obecnych metod bezstykowych, ale z główną różnicą w procesowaniu płatności, gdzie dane będą gromadzone bezpośrednio w banku centralnym, minimalizując rolę banków komercyjnych.

130 państw na świecie prowadzi analizy nad wprowadzeniem własnych walut cyfrowych, a 20 krajów jest już w fazie pilotażowej. Rozwój CBDC ma potencjał zmiany funkcjonowania sektora bankowego i polityki pieniężnej, choć niesie również obawy dotyczące stabilności finansowej sektora bankowego i prywatności danych użytkowników.

Similar Posts

Dodaj komentarz