Kontrola jakości w Chinach - kiedy, jak i po co ją przeprowadzać? Poradnik

W dzisiejszym artykule doradzamy początkującym importerom, jak przeprowadzić kontrolę jakości towaru w Chinach, a także kiedy w ogóle warto się na nią zdecydować. W artykule przedstawimy też czynniki wpływające na jakość towarów oraz podpowiemy, która z naszych usług to weryfikacja potencjalnych chińskich dostawców. 

O jakości towaru

Jakość towaru – co rozumie się pod tym pojęciem? Jest to zbiór cech, składający się z 4 podkategorii: 

  • cech technicznych, takich jak wymiary i własności fizyczno-chemiczne
  • cech użytkowych, czyli m.in. niezawodności, trwałości, funkcjonalności, praktyczności oraz bezpieczeństwa użytkowania
  • cech estetycznych (wyglądu, koloru, staranności wykonania i innych)
  • cech ekonomicznych – kosztów wytworzenia, nabycia oraz eksploatacji

Jakość towaru – w ujęciu ekonomicznym – rozumiana jest jako stopień zgodności produktu z wymaganiami odbiorcy, wynikającymi z jego potrzeb, dochodów i cen. Co oznacza jakość towaru?  Stopień jego doskonałości oraz zdolności do zaspokojenia potrzeb klientów. 

O kontroli jakości 

Kontrola jakości to czynność, którą zleca się, by sprawdzić, zmierzyć lub przetestować produkt, potwierdzając jego zgodność z charakterystyką od producenta. W sytuacji, gdy towary nie przejdą pomyślnie takiej kontroli, bo np. są niezgodne ze specyfikacją, są odrzucane lub przekazywane do poprawienia. Kontrolę jakości można przeprowadzić na dowolnym etapie łańcucha produkcji lub na samym końcu (wówczas jest to kontrola końcowa). Po co wykonuje się kontrolę jakości? By zidentyfikować i wyeliminować problemy, w kontekście importu z Chin, by mieć pewność, że sprowadzony stamtąd towar spełnia nasze oczekiwania i jest zgodny ze specyfikacją (nierzadko zdarzają się sytuacje, że do produkcji stosuje się surowce lub komponenty tańsze i niższej jakości).

Jakość produktu powinna odpowiadać temu, co zadeklarował producent w charakterystyce danego wyrobu. Jaki procent wyrobów jest poddawany kontroli? To zależy od tego, którą zastosuje się metodę statystyczną – dwie przykładowe to kontrola stuprocentowa, gdzie 100% jednostek poddaje się kontroli lub kontrola statystyczna, bazująca na losowo pobranej próbce. 

Kontrola jakości - rodzaje i etapy tego procesu

Czynniki wpływające na jakość towarów

Jakie są czynniki wpływające na jakość towarów? Wśród najważniejszych wymienia się pochodzenie surowców i ich właściwości oraz zastosowaną do procesu produkcji technologię. Znaczenie mają także odpowiednie kwalifikacje osób, biorących udział w procesie produkcyjnym oraz właściwe i bezpieczne transportowanie i magazynowanie już wytworzonych towarów.

Istnieje też cały szereg czynników negatywnie wpływających na jakość towarów. Są to np. wilgoć, promienie słoneczne, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w miejscu, gdzie towaru są składowane, ryzykowny i niczym niezabezpieczony transport, uszkodzenia mechaniczne i inne. Wiele zależy od tego, z jakim produktem mamy do czynienia – inne czynniki wpływają na jakość dużych, stalowych maszyn rolniczych, a inne na żywność z krótkim terminem ważności. 

Jakość towaru bywa mylona z popularnością danego sprzedawcy na chińskich portalach sprzedażowych lub specjalnymi odznaczeniami. Przykładowo na stronie Alibaba można kupić złotą odznakę “Gold Supplier”. Nie oznacza ona wysokiej jakości towaru, ale potwierdza, że sprzedawca posiada odpowiednią licencję biznesową oraz środki, by prowadzić działalność. Niekoniecznie ktoś, kto osiąga doskonałe wyniki sprzedażowe, ma towary wysokiej jakości. Z reguły fakt, że są najpopularniejsi, wynika z najniższej ceny danego produktu lub atrakcyjnej ceny za dostawę (najlepiej jeśli jest darmowa).

Przykładowe wady jakościowe towarów

  • Wada produkcyjna – wada jakościowa może wynikać z problemów podczas procesu produkcji, takich jak wadliwe komponenty, niedokładne wykonanie czy błędy montażu. Może to prowadzić do niesprawności lub ograniczenia funkcjonalności produktu.
  • Niska trwałość – niektóre produkty mogą mieć niską trwałość, co oznacza, że są podatne na uszkodzenia lub zużycie w krótkim czasie użytkowania. Może to być spowodowane słabymi materiałami, słabą jakością produkcji lub niedopracowanym projektem.
  • Wada estetyczna – wada jakościowa może obejmować również aspekty estetyczne produktu, takie jak niejednolite malowanie, zadrapania, nierówności lub inne niedoskonałości, które wpływają na jego wygląd zewnętrzny. Może to mieć znaczenie szczególnie w przypadku produktów, gdzie estetyka ma duże znaczenie, jak meble czy przedmioty dekoracyjne.
  • Brak zgodności z wymaganiami – wada jakościowa może polegać na niezgodności produktu z określonymi wymaganiami lub specyfikacjami. Na przykład, produkt może nie spełniać określonych standardów jakościowych, nie mieć wymaganych certyfikatów czy nie odpowiadać oczekiwaniom klienta.
  • Problemy funkcjonalne – wada jakościowa może prowadzić do problemów z funkcjonalnością produktu. Przykładowo elektroniczne urządzenia mogą mieć problemy z działaniem, takie jak wady w oprogramowaniu, problemy z wyświetlaczem, nieprawidłowe działanie przycisków itp.
  • Brak bezpieczeństwa – w niektórych przypadkach wada jakościowa może prowadzić do sytuacji, w których produkt staje się niebezpieczny dla użytkownika. Może to obejmować potencjalne ryzyko uszkodzeń, porażenia elektrycznego, skaleczenia lub inne zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Kontrola jakości w Chinach – kiedy warto ją przeprowadzić? 

Kontrola jakości w Chinach to krok, na który warto zdecydować się przede wszystkim przed zamówieniem dużej lub kosztownej partii towaru od nowego dostawcy, z którym jeszcze nie współpracowaliśmy. Zweryfikowanie, czy potencjalny partner biznesowy rzeczywiście prowadzi działalność, posiada w Chinach fabrykę i wytwarzane w niej produkty takiej jakości, jaką obiecuje w specyfikacji, pozwoli zabezpieczyć nas przed stratami finansowymi. 

Sprawdź nową pozycję w portfolio naszych usług – weryfikacja kontrahenta z Chin

Konkretny przykład oszustw omówiliśmy w materiale wideo – zachęcamy do obejrzenia:

Kontrola jakości w Chinach może być przeprowadzona na różnych etapach, począwszy od zweryfikowania, czy firma istnieje, a jej dane zgadzają się z tymi, które zostały podane w serwisach typu Aliexpress. Skontrolować można także jakość użytych do produkcji surowców i komponentów lub produkt końcowy, by przekonać się, czy nie posiada jakiś wad.

Kontrola jakości przed samą wysyłką również jest możliwa i czasem wykonywana – gdy prawie wszystkie lub wszystkie wyroby zostały już wyprodukowane, można sprawdzić ich wygląd oraz funkcjonalność. W takim przypadku nie zapłacimy producentowi kolejnej transzy (zwykle drugiej po zaliczce, pokrywającej pozostałą kwotę należności)  do momentu aż poprawi to, co nie zgadza się ze specyfikacją danego wyrobu. Kontrole odbywają się także podczas załadunku, by upewnić się, że kontenery morskie lub palety zostały odpowiednio załadowane, są szczelne, a znajdujące się wewnątrz produkty zapakowane i zabezpieczone przed podróżą. 

Co może zastąpić kontrolę jakości w Chinach?

Czy zawsze kontrola jakości w Chinach będzie konieczna? Nie – przy zamówieniach na małe kwoty może wystarczyć zamówienie próbek. Warto przypomnieć, że nie są opodatkowane ani oclone, a to ich wielki plus (wyjątkiem jest kilka kategorii produktowych, takich jak alkohole, wyroby tytoniowe i perfumy). Sample nie muszą też posiadać żadnych certyfikatów, takich jak znak bezpieczeństwa CE. Dlaczego? Bo nie trafią do sprzedaży, służą wyłącznie do zaprezentowania ich jakości. Nigdy nie ma jednak stuprocentowej gwarancji, że jakość i komponenty użyte do produkcji próbek będą takie same w kolejnej partii towarów, którą zamówimy u tego samego dostawcy. 

Kontrola jakości w Chinach? Zostaw to nam!

Kontrola jakości w Chinach nie zawsze jest możliwa np. z uwagi na wysokie koszty takiej podróży lub inne ograniczenia. Dla osób, które rozpoczynają sprowadzanie produktów z Azji lub planują duży import od nowego dostawcy, z którym do tej pory nie współpracowali, przygotowaliśmy kompleksowe sprawdzenia firmy z Chin. W ramach tej usługi możemy m.in. zweryfikować, czy firma istnieje i została zarejestrowana, uczestniczyć w załadunku lub sprawdzić jakość produktu w fabryce potencjalnego producenta. Posiadamy własny magazyn w Chinach, w którym zatrudniamy lokalnych pracowników – mogą oni odwiedzić na miejscu dostawcę, by sprawdzić jakość komponentów i surowców lub produktu końcowego. 

Similar Posts

Dodaj komentarz