Szukaj

Podróż służbowa do Chin - czy warto?

Jeśli wolisz słuchać, niż czytać, przygotowaliśmy dla Ciebie również wideo:
Podróż służbowa do Chin – najlepszy sposób na import


Chiny są wyjątkowe pod względem panującej tu kultury, zwyczajów, a także sposobu prowadzenia biznesu. Wiele osób w Polsce chce zostać importerami. To bardzo opłacalny biznes. Jednak początki bywają naprawdę ciężkie, jeśli nie wie się, jak prowadzić interesy z Chinami. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie kultury oraz wdrożenie się w importowanie towarów z Państwa Środka jest wyjazd właśnie do tego kraju. Podróż służbowa do Chin musi zostać odpowiednio przygotowana i zaplanowana. Przygotowaliśmy wskazówki i zebraliśmy najważniejsze informacje w tym temacie.


Wyjazd do Chin – potrzebne dokumenty


Przede wszystkim, aby móc wyjechać do Chin, należy dostać wizę. Służbowa wersja to koszt około 450 zł. Wniosek o taką wizę można wypełnić przez Internet. Następnie składa się go w Chińskim Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych. Kolejny krok to umówienie się na wizytę w Centrum. To także załatwimy online, przez stronę


Oprócz wizy, niezbędny jest ważny paszport. Jego termin ważności musi być o 6 miesięcy dłuższy od terminu ważności wizy. Warto jednak wiedzieć, że jako mieszkańcy Unii Europejskiej mamy możliwość podróży do Hongkongu, Makao oraz Singapuru bez posiadania wizy. Możemy tam przebywać nie dłużej niż 90 dni.


Jeśli jesteśmy kontrahentem udającym się do Chin na zaproszenie producenta do wzięcia udziału w targach, to musimy pamiętać o ważnej kwestii. Musimy zabrać ze sobą stosowne zaproszenie od danego przedstawiciela strony chińskiej.


Co warto wiedzieć o chińskiej kulturze?


Jak już wcześniej wspominaliśmy, kultura w Chinach jest zupełnie inna od tej europejskiej. Udając się tam w celu prowadzenia rozmów biznesowych, warto mieć choć trochę pojęcia o tamtejszych zwyczajach. Chińczycy przywiązują dużą wagę do kultury i poszanowania. Ich tradycja prowadzenia biznesu sięga wieków temu. Pamiętaj więc o ubraniu wizytowym oraz o punktualności. To niezwykle ważny aspekt, który dla Chińczyków jest obowiązkowy. Przywitanie się z partnerami biznesowymi może odbyć się za pomocą ukłonu, skinięcia głową lub podania dłoni. Jeśli rozmawiasz ze starszą od siebie osobą, pamiętaj o okazaniu szacunku i powagi. W Chinach niezwykle liczą się z doświadczonymi, starszymi ludźmi. Ważna jest także kolejność witania się. Najpierw robią to najstarsze osoby.


Przygotuj się – zbieranie informacji o producencie


Przed wyjazdem do Chin warto dowiedzieć się praktycznych informacji o potencjalnym kontrahencie. Poznaj dotychczasowe działania firmy, nazwiska najważniejszych osób oraz podstawowe informacje. Warto zapamiętać także kilka istotnych faktów, którymi będzie można zabłysnąć w rozmowie. Dodatkowo warto pamiętać o zabraniu ze sobą wizytówki biznesowej. W Chinach uznają je wręcz za obowiązkowe. Warto przygotować wizytówki w języku angielskim. Wymienianie się wizytówkami także ma swoje zasady. Po pierwsze, podaje się je obiema rękami z lekkim ukłonem. Po drugie, wizytówka powinna być skierowana tekstem do przodu i do góry. Po trzecie, gdy otrzymujemy wizytówkę, musimy się od razu zapoznać z jej treścią.


Warto przed podróżą do Chin pomyśleć o zatrudnieniu tłumacza. Może to bardzo ułatwić kontaktowanie się i rozmowy biznesowe. W sytuacji, w której lecisz do Chin na własną rękę, może się okazać, że bez tłumacza nie uda Ci się dotrzeć z lotniska do hotelu / apartamentu - pamiętaj, że Google Maps w Chinach nie działa!


Zapoznaj się także z aplikacją WeChat, która może niezwykle ułatwić Ci pobyt!


Obejrzyj nasze wideo z wyjazdów do Chin:


discolm.pl - Import z Chin na zlecenie


62 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie