Co to jest dropshipping? Poradnik

Kolejnym zagadnieniem, jakie chcemy opisać na blogu, jest temat dropshippingu. Jak zacząć? Dropshipping – co to jest? Dropshipping z Aliexpress – tak czy nie? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie. 

Co to jest dropshipping?

Co to jest dropshipping? Najprostsza definicja zamyka się w stwierdzeniu, że to model logistyczny, w którym proces wysyłki towaru zamówionego przez internet jest przeniesiony na dostawcę, a nie właściciela sklepu internetowego. Po stronie e-sklepu jest zatem wyłącznie zebranie zamówień w swoim serwisie i przesłanie ich do dostawcy. W dropshippingu za wysyłkę towaru do klienta odpowiada dostawca. Zarobek dla sprzedawcy działającego w modelu dropshipping jest zysk z różnicy pomiędzy ceną hurtową a detaliczną. To doskonały pomysł, by wystartować ze swoim biznesem i zacząć zarabiać, nie mając jakichkolwiek zapasów, magazynu czy opracowanych procesów logistycznych i operacyjnych. 

Dropshipping - jak zacząć?

Dropshipping – jak zacząć?

Jeżeli zastanawiasz się nad dropshippingiem i jak zacząć prowadzić działalność w oparciu o ten model, przedstawiamy kilka prostych wskazówek dla początkujących. Pierwsza, ważna decyzja, jaką należy podjąć, to wybór dystrybutora. Oferta jest ogromna – stale rośnia baza polskich firm, oferujących towary w modelu dropshippingowym. Inna opcja to dystrybutor pochodzący z innego kraju – wybór często pada na Chiny, bo tamtejsze firmy mają konkurencyjne ceny i bardzo szeroki asortyment produktowy. 

Niektórzy dystrybutorzy są wyspecjalizowani w jednej kategorii, np. akcesoriów do telefonów komórkowych, z kolei inni mają zróżnicowaną ofertę, obejmującą wszystkie najpopularniejsze kategorie, jak dodatki do domu, elektronikę, dodatki, zabawki dla dzieci i gadżety typu smartwatche. Przy czym warto pamiętać, że podjęcie współpracy z dystrybutorami z szerszą ofertą to furtka, by w przyszłości powiększyć swoją ofertę o nowe pozycje. Można zacząć od 1 czy 2 kategorii, a później sukcesywnie poszerzać ten obszar. 

Kolejny krok, by rozpocząć dropshipping, to postawienie sklepu internetowego. Najszybszą i najtańszą opcją jest wybór jednej z gotowych rozwiązań od platform e-commerce’owych – np. Shoper, RedCart, PrestaShop, WooCommerce. Magento. Warto szukać rozwiązania, które umożliwia prowadzenie sklepu w oparciu o model dropshipping. 

Następne etapy i wskazówki dropshipping – jak zacząć – to podpisanie umowy z dystrybutorem oraz uzupełnienie e-sklepu o pozycje, jakie będą się w nim wyświetlać. Po wykonaniu wszystkich tych kroków można zacząć zarabiać!

Dropshipping z Aliexpress - tak czy nie

Dropshipping z Aliexpress

Dropshipping z Aliexpress to popularne i chętnie wybierane przez Polaków rozwiązanie. Co stoi za tą popularnością? Oczywiście atrakcyjne ceny chińskich dostawców i możliwość dobrego zarobku. Jednak duet Aliexpress i dropshipping ma też niemało wad. Jakich? 

Wiele osób uskarża się np na to, że oczekiwanie na weryfikację karty kredytowej jest bardzo długie. Inny minus to bariera językowa – nie każdy dystrybutor zna angielski, niektórzy posługują się wyłącznie chińskim. Kolejna wada? Długi czas oczekiwania na przesyłkę. W dzisiejszych czasach atutem wielu sklepów internetowych i przewagą nad konkurencją są różne wyróżniki. Może to być wysoki poziom obsługi klienta i obsługi posprzedażowej lub też błyskawiczna dostawa. Klienci, którym zależy na czasie, nie wybiorą sklepu z kilkutygodniowym czasem dostawy – zamiast tego postawią na identyczny lub niemal identyczny w sklepie, wysyłającym paczki z Polski. 

Dropshipping – czy się opłaca?

Trudno o jedną, krótką odpowiedź na pytanie: dropshipping – czy się opłaca. Na pierwszym etapie, po zdecydowaniu się na taki model biznesowy i rozliczeń, nie będzie można liczyć się z dużym zyskiem, ale sumy te będą rosnąć z miesiąca na miesiąc, a z hurtownikiem można po jakimś czasie renegocjować warunki współpracy i kwotę prowizji. Nie ma się jednak co oszukiwać, że na dropshipingu da się zarobić więcej niż prowadząc klasyczny model sprzedaży – z własnym sklepem internetowym, magazynem i całą logistyką. Dropshipping – czy się opłaca? Mówi się, że jest to dobra opcja dla e-sklepów z ugruntowaną pozycją na rynku, które chcą testowo poszerzyć asortyment o jakąś nową kategorię, uzupełnić istniejącą ofertę, odświeżyć lub poprawić swój biznes.

Dropshipping czy import?

No właśnie – dropshipping czy import z Chin? Obejrzyj wideo i przekonaj się, jaka jest nasza opinia na ten temat:

Similar Posts

Dodaj komentarz