Podróż do Chin od A do Z


Chiny są wyjątkowe pod względem panującej tu kultury, zwyczajów, a także sposobu prowadzenia biznesu. Wiele osób w Polsce chce zostać importerami. To bardzo opłacalny biznes. Jednak początki bywają naprawdę ciężkie, jeśli nie wie się, jak prowadzić interesy z Chinami. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie kultury oraz wdrożenie się w importowanie towarów z Państwa Środka jest wyjazd właśnie do tego kraju. Podróż służbowa do Chin musi zostać odpowiednio przygotowana i zaplanowana. Przygotowaliśmy wskazówki i zebraliśmy najważniejsze informacje w tym temacie.

Chiny – podróż i potrzebne do niej dokumenty

Chiny – podróż i jej planowanie warto rozpocząć od zapoznania się z tematem wizy, którą każdy obowiązkowo musi otrzymać, by móc wlecieć do tego kraju. Służbowa wersja to koszt około 450 zł.

Wiza do Chin – jak ją załatwić? 

Wniosek o taką wizę można wypełnić przez Internet. Następnie składa się go w Chińskim Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych. Kolejny krok to umówienie się na wizytę w Centrum. To także załatwimy online, przez stronę. Drugi sposób to skorzystanie z naszej usługi zorganizowania od A do Z wyjazdu do Chin – biznesowego lub handlowego. W imieniu klienta dopełnimy wszelkich formalności, w tym także pomożemy w uzyskaniu wizy.

Chiny – podróż i inne, potrzebne do niej dokumenty 

Oprócz wizy, niezbędny jest ważny paszport. Jego termin ważności musi być o 6 miesięcy dłuższy od terminu ważności wizy. Warto jednak wiedzieć, że jako mieszkańcy Unii Europejskiej mamy możliwość podróży do Hongkongu, Makao oraz Singapuru bez posiadania wizy. Możemy tam przebywać nie dłużej niż 90 dni.

Jeśli jesteśmy kontrahentem udającym się do Chin na zaproszenie producenta do wzięcia udziału w targach, to musimy pamiętać o ważnej kwestii. Musimy zabrać ze sobą stosowne zaproszenie od danego przedstawiciela strony chińskiej.

Początkującym importerom polecamy nową pozycję w portfolio naszych usług – weryfikacja kontrahenta z Chin

Podróż do Chin – co zabrać?

Podróż do Chin – co zabrać? Na pewno warto zaopatrzyć się w wygodny strój na lot (średni czas czarterowego lotu Kraków-Pekin to około 9 godzin) i ewentualne środki, które zminimalizują skutki jet lagu. Strefa czasowa w Chinach, obowiązująca w całym kraju, to UTC+8. Oznacza to, że, gdy w Polsce jest 9:45 rano, w Chinach jest 15:45 po południu.

Korzystanie z internetu w Chinach jest mocno ograniczone, ze względu na cenzurę, dlatego warto przed wylotem wykupić usługę VPN – np. ExpressVPN – i koniecznie zainstalować ją jeszcze przed wylądowaniem w Chinach. Dla osób, które poza spotkaniami biznesowymi, chcą także zwiedzić ten kraj w charakterze turysty, polecane są środki przeciw owadom i antyseptyczne, moskitiera i sprzęt do zarejestrowania pięknych zakątków tego kraju (np. dobry aparat w telefonie komórkowym).

Co jeszcze zabrać do Chin? wśród niezbędników należy wymienić paszport, ksero paszportu z wizą, ksero ubezpieczenia, bilet lotniczy i kartę płatniczą. Jeśli ktoś przyjmuje na stałe jakieś leki, to oczywiście również powinien je ze sobą zabrać. Na tydzień-dwa przed wylotem sporo osób zaleca, by zacząć zażywać probiotyki. Po co? Bo przygotuje to nasz układ pokarmowy i florę bakteryjną w jelitach na nowe smaki i zmiany żywieniowe.

Co warto wiedzieć o chińskiej kulturze?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, kultura w Chinach jest zupełnie inna od tej europejskiej. Udając się tam w celu prowadzenia rozmów biznesowych, warto mieć choć trochę pojęcia o tamtejszych zwyczajach. Chińczycy przywiązują dużą wagę do kultury i szacunku. Ich tradycja prowadzenia biznesu sięga wieków temu. Pamiętaj więc o ubraniu wizytowym oraz o punktualności. To niezwykle ważny aspekt, który dla Chińczyków jest obowiązkowy. Przywitanie się z partnerami biznesowymi może odbyć się za pomocą ukłonu, skinięcia głową lub podania dłoni. Jeśli rozmawiasz ze starszą od siebie osobą, pamiętaj o okazaniu szacunku i powagi. W Chinach niezwykle liczą się z doświadczonymi, starszymi ludźmi. Ważna jest także kolejność witania się – najpierw robią to najstarsze osoby.

Chiny – przed podróżą biznesową zbieraj informacje o producencie

Chiny – przed podróżą warto dowiedzieć się praktycznych informacji o potencjalnym kontrahencie. Poznaj dotychczasowe działania firmy, nazwiska najważniejszych osób oraz podstawowe informacje. Warto zapamiętać także kilka istotnych faktów, którymi będzie można zabłysnąć w rozmowie. Dodatkowo warto pamiętać o zabraniu ze sobą wizytówki biznesowej. W Chinach uznają je wręcz za obowiązkowe. Warto przygotować wizytówki w języku angielskim. Wymienianie się wizytówkami także ma swoje zasady. 

  1. Po pierwsze: podaje się je obiema rękami z lekkim ukłonem. 
  2. Po drugie: wizytówka powinna być skierowana tekstem do przodu i do góry. 
  3. Po trzecie: gdy otrzymujemy wizytówkę, musimy się od razu zapoznać z jej treścią.

Warto przed podróżą do Chin pomyśleć o zatrudnieniu tłumacza. Może to bardzo ułatwić kontaktowanie się i rozmowy biznesowe. W sytuacji, w której lecisz do Chin na własną rękę, może się okazać, że bez tłumacza nie uda Ci się dotrzeć z lotniska do hotelu / apartamentu – pamiętaj, że Google Maps w Chinach nie działa!

Zapoznaj się także z aplikacją WeChat, która może niezwykle ułatwić Ci pobyt!

Jeśli wolisz słuchać, niż czytać, przygotowaliśmy dla Ciebie również wideo:

Similar Posts

Dodaj komentarz