Części samochodowe - import z Chin

Części samochodowe z Chin cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Ich sprowadzenie wiąże się z dużymi oszczędnościami, a sam proces staje się coraz łatwiejszy. Oszczędności są widoczne szczególnie w przypadku rzadkich modeli samochodów lub maszyn specjalistycznych (autokary, traktory). Dlatego też duża liczba kierowców (a szczególnie właściciele flot, mechanicy, przedsiębiorcy) decydują się na tańsze zamienniki, które niekoniecznie muszą odbiegać jakością od drogich oryginałów.

Współcześnie określenie „chińskie” niekoniecznie oznacza gorsze. Raport dotyczący rynku auto części w Chinach, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki kilka lat temu, wykazuje, iż najwięcej części z Chin kupują przede wszystkim mieszkańcy Niemiec, Japonii, Korei Południowej oraz USA.

Chiny najwięcej części samochodowych eksportują do Niemiec.

„W ostatnim okresie zauważyliśmy coraz więcej zapytań o kategorie związane z częściami samochodowymi z chińskich portali. Myślę że jest to spowodowane nie tylko bardzo atrakcyjną ceną, ale również z ogromną popularnością serwisów typu Alibaba czy też 1688.com”

Jakub Maj, DIscolm.pl

Czy zamiennik to podróbka?

Po pierwsze warto sobie odpowiedzieć na pytanie czy zamiennik = podróbka?

Rozpoczynając swoją przygodę z importem części samochodowych z Chin warto rozróżniać oba te pojęcia. Tańsze zamienniki (nie tylko chińskie), a podróbki to dwie zupełnie różne rzeczy.

Zamienniki z reguły są wytwarzane przez dokładnie tych samych producentów, którzy dostarczają sprzęt do nowych aut. Na rynku istnieją także firmy specjalizujące się w produkcji części bardzo podobnych do tych z najwyższej półki, które, pomimo że tańsze, nie odbiegają jakościowo od pierwowzorów.

Przykład oferty części zamiennych do pojazdu marki Toyota. Można je legalnie importować do Polski

Natomiast podróbki to imitacje oryginalnych podzespołów lub ich fragmentów, które noszą logo oryginalnej marki, jednak nie posiadają oryginalnych parametrów czy charakterystyki, jaką oferuje produkt oryginalny. Podrabiany sprzęt w dużej mierze wytwarzany jest również krajach azjatyckich, głównie Chinach i Indiach (stąd przekonanie o tym, że wszystkie tamtejsze produkty to dzieło oszustów). Import podróbek jest nielegalny i ścigany przez organy wielu krajów, w tym Polski.

Podróbki marki Brembo widoczne na portalu 1688.com. Nie wolno importować do Polski podróbek.

Krótkie podsumowanie

Zamiennik – odpowiednia jakość, brak logo oryginalnego producenta (np. BMW), wykonanie na wzór oryginału

Podróbka – logo producenta naniesione na produkt bez licencji i zgody producenta (import i handel podróbkami jest nielegalny w Polsce)

Trzeba kupować z głową

Specjaliści i bardziej doświadczeni kierowcy ostrzegają w swoich wypowiedziach czy na forach internetowych przed używaniem podrabianych części w ważnych podzespołach samochodu. Wszystko jest kwestią tego, co i od kogo kupujemy. Niektóre elementy czy detale nie stanowią zagrożenia, nawet jeśli daleko im będzie do oryginałów. Trochę gorzej z większymi, ale nadal mniej ważnymi częściami. Tanie blachy mogą nie pasować albo szybciej korodować, przez co wyrzucimy pieniądze w błoto. Jednak strata pieniędzy to nic w porównaniu do tego, jakie zagrożenie niesie ze sobą montowanie fragmentów układu hamulcowego albo napędu z niewiadomych źródeł. W takim wypadku należy nie tylko unikać świadomego sprowadzanie podróbek, ale także uważnie sprawdzać, czy towar kupiony jako „oryginał” nie jest przypadkiem niebezpieczną imitacją.

Dlatego też aby uniknąć tego typu ryzyka warto powierzyć import części samochodowych doświadczonym firmom importowym, które nie tylko sprawdzą towar na miejscu w Chinach ale też zadbają o odpowiednie certyfikaty.

W ogólnym rozrachunku można śmiało stwierdzić, że import z Chin części do aut się opłaca. Specjaliści twierdzą, że porównując ceny chińskich producentów oraz ceny na polskim rynku, zysk na częściach samochodowych może wynosić nawet do 50%. Co więcej, wiele osób ceni sobie komponenty z Chin za doskonały stosunek jakości do ceny. Części samochodowe są bowiem często produkowane w fabrykach dużych, chińskich marek, popularnych na tamtejszym rynku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *