Szukaj
  • Discolm

Rejestr BDO – co to jest i jaki ma związek z importem z Chin?


BDO to istotny temat związany z importem.

Dużo mówi się o importowaniu najróżniejszych towarów z Chin. Owszem, jest to bardzo opłacalne i warto zainteresować się tym tematem. Jednak importowanie towarów z Chin nie jest tak proste, jak może nam się wydawać. Szczególnie nasze pierwsze kroki w tej działalności mogą przysporzyć nam wiele problemów. Aby nie zrazić się początkowymi trudnościami, warto poznać podstawy importowania produktów z Chin. Dziś zajmiemy się tematem rejestru BDO. Czym on jest? Jaki ma związek z importem? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć!


Czym jest rejestr BDO?


BDO to skrót od nazwy Baza Danych Odpadowych. Pełna nazwa systemu brzmi Baza Danych o

Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami. Całość składa się z kilku działów. System teleinformatyczny BDO to połączenie rejestru BDO i modułów sprawozdawczości i ewidencji.

Pierwszy element działa już od 2018 roku, z kolei drugi został wprowadzony dopiero w 2020. Przed powstaniem modułów działał rejestr prowadzony przez GIOŚ – Główny Inspektor Ochrony

Środowiska. Cały system ma na celu większą kontrolę państwa nad odpadami. Pozwala on na

uniknięcie nieprawidłowości w funkcjonowaniu gospodarki. Wiele rzeczy możemy łatwo załatwić przez Internet, gdyż wszystkie bazy są w nim dostępne.


Związek BDO z importem z Chin


Rodzi się teraz pytanie – jaki wpływ ma BDO na sprowadzanie towarów z Chin? Otóż każda osoba będąca importerem towarów do Polski, musi znaleźć się w rejestrze BDO. Jesteśmy odpowiedzialni za prowadzenie w tym systemie ewidencji i sprawozdawczości odpadów. Tyczy się to sprowadzania na polski rynek takich produktów, jak: opakowania, produkty w opakowaniach, akumulatory, baterie, opony, oleje smarowe, pojazdy oraz sprzęt elektroniczny i elektryczny. We wszystkich tych przypadkach jesteśmy zobowiązani do zapisania się w rejestrze BDO. Jak to zrobić?


Rejestracja w Bazie Danych Odpadowych


Rejestrację zaczynamy od uiszczenia opłaty rejestrowej. Odpowiednią sumę wpłacamy na rachunek odpowiedniego Urzędu Wojewódzkiego. Opłata nie jest jednorazowa i należy ją ponawiać rok rocznie. Wynosi ona 100 lub 300 zł. Po jej uiszczeniu i zapisaniu dowodu wpłaty przechodzi na stronę internetową www.biznes.gov.pl. Tutaj możemy wszystko załatwić bez wychodzenia z domu. Wypełniamy stosowany wniosek, dołączamy dowód wpłaty oraz ewentualne dodatkowe dokumenty. Jakie? Dodatkowe dokumenty muszą złożyć importerzy zajmujący się elektroniką i sprzętem elektrycznym. Po przesłaniu wniosku Urząd ma 7 dni na sprawdzenie jego poprawności. W przypadku niezgodności prześle do nas informację z prośbą, o ponowne przesłanie dokumentów.


Warto wiedzieć, że jeśli u importera zajdą zmiany w danych, to ma on 30 dni na ich zaktualizowanie. Gdy zamykamy firmę, mamy 14 dni na poinformowanie o tym urzędu przez odpowiedni wniosek.


Cała procedura rejestracji w BDO kończy się przyznaniem indywidualnego numeru rejestrowego. Ma on dziesięć cyfr i wydaje go marszałek danego województwa. Numer ten umieszczę się na wszelkich dokumentach i umowach.


Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z importem lub nie chcesz się rejestrować w bazie BDO, zachęcamy Cię do skorzystania z naszych usług. Firma Discolm (discolm.pl) zajmuje się kompleksowo importem z Chin - na towar wystawiamy polską fakturę VAT i dostarczamy Ci go pod dowolny polski adres.

283 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie