Szukaj
  • Discolm

Pomoc przy imporcie z Chin – czy warto mieć pośrednika?

Nie da się ukryć, że polska kultura jest zupełnie odmienna od tej azjatyckiej. Wpływa to na cały styl życia w obu krajach. Dlaczego o tym mówimy przy tym artykule? Otóż, przy importowaniu towaru z Chin trzeba dopełnić wielu formalności oraz porozumieć się z osobami, których styl życia i zachowanie odbiega od naszych standardów. Często przez nieporozumienia lub brak odpowiedniej wiedzy nie dochodzi do transakcji. Próba importu produktów z Chin kończy się fiaskiem. Właśnie dlatego pośrednik to ktoś, kogo zdecydowanie potrzebujemy na początku naszej drogi z importem z Chin. W przyszłości, gdy nasze doświadczenie wzrośnie, będziemy mogli realizować importy na własną rękę, jednak osoby początkujące powinny skorzystać z usług specjalistów.


Jakie problemy mogą pojawić się przy imporcie z Chin?


Wiele osób zabiera się do importowania z Chin samodzielnie, nawet bez odpowiedniego

przygotowania. Choć wszystko może nam iść gładko i bez problemów, to w końcu, na którymś etapie kontaktowania się ze sprzedawcami z Chin coś pójdzie nie tak. Zwykle chodzi o podobne sytuacje, w których doświadczona osoba od razu wie, co zaszło.


Pierwszym problemem, na który uskarża się najwięcej osób, jest urwanie kontaktu. Pierwsza sytuacja to kontakt poprzez portal Alibaba, dogranie szczegółów i... cisza. Jest to spowodowane chęcią przeniesienia transakcji poza portal w celu zwiększenia zarobku producenta - nie musi on wtedy ponosić kosztu prowizji dla portalu. Urwanie kontaktu ma również miejsce po przelaniu środków chińskiej firmie - sytuacja znikającego producenta zdarza się często i jeśli nie operujesz w Chinach jako chiński podmiot - na 99% nie odzyskasz swoich pieniędzy. Jeśli tak jak my posiadasz oddział chiński, pracowników, partnera - operujesz wtedy na innych zasadach, niż firma z zagranicy. Jako kontrahent z Polski nie wyegzekwujesz nic od chińskiego producenta w większości przypadków.


Drugi problem dotyczy dokumentacji. Często zdarza się, że pomimo otrzymania odpowiednich certyfikatów przed wysyłką towarów, okazują się one później fałszywe. Najczęściej prawda wychodzi na jaw podczas odprawy celnej w Polsce.


Trzeci problem to inny towar próbny od ostatecznej wersji. Próbki przesłane przez dostawcę nie pokrywają się z tym, co zostało wysłane jako finalna partia towaru.


Czwarty problem ma związek z zaliczką. Zdarza się, że wszystko idzie dobrze, zlecenie zostaje

ustalone. Następnie po uiszczeniu zaliczki okazuje się, że fabryka jednak nie może wykonać naszego zlecenia / nie dotrzymuje terminów / urywa się kontakt.


Piąty problem jest podobny. Jednak tutaj mamy sytuacje, w której po wpłaceniu zaliczki otrzymujemy informację, że jednak musimy zapłacić więcej lub zrezygnować z niektórych opcji. To częsta sytuacja, którą sprzedawcy wykorzystują do zarobienia większych pieniędzy - często po wykonaniu przelewu klient decyduje się na dopłatę, by ograniczyć potencjalne problemy ze zwrotem środków.


Ostatni problem dotyczy terminowości. Choć ustalone zostało np. 30 dni na wykonanie zamówienia, to termin nie został dotrzymany.


Zalety współpracy z pośrednikiem w importowaniu towarów z Chin


Wszystkie wyżej wymienione problemy są do uniknięcia. Jednak większość z nich bierze się właśnie z przekonania, że sami sobie poradzimy. Chcąc zaoszczędzić na płaceniu za pośrednika tracimy znacznie więcej. Dlatego w ostatecznym rozrachunku zdecydowanie lepiej jest zaufać specjaliście. Opłata za taką usługę wcale nie jest taka wysoka, jak straty na źle przeprowadzonych transakcjach. Warto zaufać więc rzetelnej firmie. Jest nią zdecydowanie Discolm. Jak działa firma?


Największą zaletą podjęcia współpracy z pośrednikiem jest przejrzysta umowa. Podpisujemy ją i nie mamy żadnych problemów z ewentualnym pociągnięciem podmiotu do odpowiedzialności (umowę podpisujesz z polską firmą Discolm Sp. z o.o.). W końcu jest to polska umowa z polską firmą. Na sprowadzone produkty zostaje wystawiona polska faktura VAT.


Czy warto zainwestować w usługi pośrednika w imporcie z Chin?


Pośrednik to naprawdę opłacalna pomoc w imporcie z Chin. Mają oni zdecydowanie większe

doświadczenie i doskonale wiedzą, jak pracować z azjatyckimi dostawcami. Pośrednik potrafi

wynegocjować najlepsze ceny. Do tego zna doskonale chiński rynek i wie, gdzie znaleźć najlepsze towary oraz dobrych dostawców. Nawet płacąc za usługi pośrednika oszczędzimy na samych transakcjach! Oprócz pieniędzy, zachowamy wiele nerwów oraz czasu. Wraz ze wzrostem doświadczenia w dziedzinie importu można rozpocząć import na własną rękę, jednak jako osoba początkująca, bezpieczniej jest zdać się na pomoc specjalistów.


Zaufaj rzetelnej firmie, która wie skąd sprowadzić pożądane przez Ciebie produkty – zaufaj Discolm!


Obejrzyj nasze wideo z pracy w Chinach: https://youtu.be/1vWNN91uq9k


318 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie