Szukaj

Koszty, o których możesz nie wiedzieć - czyli na co zwracać uwagę importując produkty z Chin?


Przykład oferty produktu, który na pierwszy rzut oka wydaje się być świetną okazją.

Bardzo często osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z importem podczas kalkulacji kosztów zamówienia sugerują się wyłącznie atrakcyjną ceną widoczną w ofercie.

Zapominają oni jednak, że podczas importu trzeba wziąć pod uwagę wiele innych czynników, które mają istotny wpływ na ostateczną cenę danego produktu.


W takim razie co trzeba brać pod uwagę rozważając wysokość kosztów importu?


Na finalną cenę danego produktu mają wpływ następujące składowe:1.Ilość sztuk produktu


Bardzo często w przypadku Chińskich producentów ilość sztuk zamówionego towaru ma wpływ na ostateczną cenę jednostkową produktu.


Inaczej mówiąc więcej znaczy taniej.


Dla przykładu pasek do zegarka z przedstawionej poniżej aukcji przy zakupie poniżej 99 sztuk kosztuje 5,5 rmb natomiast przy zakupie 100000 sztuk cena jednostkowa spada do 3 rmb za sztukę (czyli prawie dwa razy taniej).


Strona 1688.com to strona, na której znajdziesz produkty w najniższych cenach (taniej niż na Alibaba)

Czy podana cena jest ceną ostateczną? Nie. Przy większych ilościach cena zawsze podlega negocjacji i jest zależna od prywatnych ustaleń pomiędzy kupującym a producentem. Natomiast oczekując niższych cen, w pierwszej kolejności powinniśmy się nastawić na zwiększenie ilości zamawianych sztuk.


Uwaga!

Czy zaciekawiło Cię coś w zdjęciu powyżej? Jeśli masz już doświadczenie w imporcie, zauważyłeś pewnie, że w tytule oferty widnieje nazwa znanego, markowego produktu. Import tego typu produktów może być niedozwolony. Jest to kolejny przykład rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Więcej na temat podróbek/falsyfikatów przeczytasz tutaj: https://www.discolm.pl/post/zastrzeżone-znaki-towarowe-czy-dozwolone-jest-importowanie-każdego-produktu2. Kurs walutowyKursy walut są zmienne i podlegają ciągłym wahaniom.

Warto brać pod uwagę również zachodzące od czasu do czasu zmiany w kursie walutowym (aprecjacja/deprecjacja waluty, czyli wzrost/spadek jej wartości). Kurs większości walut nie jest kursem sztywnym i podlega on ciągłym wahaniom. Nie inaczej wygląda sytuacja związana z kursem Yuana (CNY).


Musimy zawsze brać po uwagę kurs waluty, dokonując płatności za towar. Istotne jest również zapoznanie się z kursem średnim do ustalania wartości celnej. Kursy te można znaleźć tutaj:

https://www.podatki.gov.pl/clo/kursy-walut/


Kurs średni do ustalania wartości celnej to kurs, który obowiązuje przez pewien okres czasu. Ułatwia on pracę organom celnym i jest podstawą do naliczania wartości należności celnych.3. Koszt transportu na terenie Chin


Koszt załadunku oraz transportu na terenie Chin zależy przede wszystkim od odległości od naszego docelowego magazynu, ilości sztuk towaru, jaki zakupiliśmy oraz jego gabarytu. Sporo początkujących importerów nie posiada swojego magazynu ani pracowników w Chinach. Zazwyczaj korzystają oni z wysyłki lotniczej bezpośrednio od producenta, co jest zazwyczaj drogie i mało opłacalne (często producenci zarabiają na wysyłce). Doświadczeni importerzy posiadają w Chinach swoje magazyny i pracowników, którzy konsolidują produkty i wysyłają je jednym transportem (np. morskim lub kolejowym). Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów wysyłki do Polski.


Należy jednak wziąć pod uwagę koszt dostawy produktów od producenta do magazynu na terenie Chin. Dla przykładu nasza firma (discolm.pl) posiada magazyn w Guangzhou, na południu Chin. Wysyłka towaru przykładowo z Pekinu, nie należy do najtańszych, szczególnie w przypadku, gdy towar jest duży i ciężki (np paleta towaru). Często ten koszt oscyluje w granicach kilkadziesiąt - kilka tysięcy rmb, w zależności od specyfiki towaru i jego ilości.


Odległość z Pekinu (stolica Chin) do Guangzhou to ponad 1900 km.

Polacy często nie zdają sobie sprawy z odległości, które występują w Chinach. Odległość z Pekinu do Guangzhou to ponad 1900 km. To podobna odległość, jak z Krakowa do Hiszpanii.Odległość z Krakowa do Hiszpanii to również ponad 1900 km.


4.Koszt załadunku i transportu do Polski


Na cenę dostarczenia towarów do Polski z Chin wpływ mają wymiary oraz waga towaru. Koszt wysyłki kontenera morskiego to obecnie około 18.500 zł (03.07.2020 r). Kontener 40 HC mieści około 76 m3 towaru. Jeśli Twój towar zajmuje 1 m3, to koszt jego transportu wyniesie około 243 zł (bez uwzględnienia opłat załadunkowych, kosztów odprawy celnej itp).


Pamiętaj, że mówimy o najtańszej formie transportu - kontenerze morskim, którego czas dostawy wynosi od 50 do 70 dni.


Koszt wysyłki 1 m3 towaru lotniczo może wynieść nawet kilka - kilkanaście tysięcy zł! Wszystko zależy od gabarytu, wagi, kształtu i zawartości przesyłki, oraz cen, jakie za wysyłkę oferują przewoźnicy (obecnie, w dobie pandemii ceny te są bardzo wysokie).5. Cło


Cło, to opłata za przewóz towarów przez granicę celną, nakładana przez państwo na importerów. Cło jest podatkiem, który z natury jest przerzucalny - początkowo pokrywa go importer, jednak następnie zazwyczaj podnosi on cenę towaru o odpowiednią kwotę - finalnie podatek ten pokrywa więc konsument.


Stawka celna waha się zazwyczaj od 0% do 15%. Niskimi stawkami celnymi obłożone są produkty niezbędne, lub zaspokajające podstawowe potrzeby ludzkie (np. fotele obrotowe). Niską stawką celną obłożone są również np. produkty z drewna (mające nakłonić ludzi do importu drewna, zamiast wycinania krajowych drzew).


Wysokie cło spotkamy natomiast w przypadku branż konkurencyjnych do produkcji krajowej. Przykładem może być np. odzież, obłożona 12% cłem (w Polsce produkujemy sporo odzieży).


Uwaga!

Cło jest naliczane od wartości towaru powiększonej o koszt transportu! Musisz więc koszt transportu dodać do ceny towaru!


Wysokość stawek celnych znajdziesz tutaj: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl


Pamiętasz pierwsze zdjęcie z artykuły, obrazujące rower? Poniżej to samo zdjęcie:

Na rowery nałożone zostało cło antydumpingowe w wysokości prawie 50%.

Unia Europejska nałożyła na wniosek producentów niemieckich cło antydumpingowe na rowery. Stawka celna wynosi prawie 50% (a na rowery elektryczne prawie 100%). Jak widzisz, okazyjnie wyglądająca oferta, nagle staje się być nie najlepszą decyzją zakupową.6. Podatek VAT


VAT, czyli podatek w wysokości 23% naliczany od wartości towaru, powiększonej o koszt transportu i cło (dokładnie - najpierw dodajemy wartość towaru do kosztów transportu, kalkulujemy cło, a następnie wartość cła dodajemy do kosztu zakupu towaru i transportu i dopiero wtedy kalkulujemy wysokość należności podatku VAT).


W przypadku Polski stawka ta wynosi w większości przypadków 23%.


Część towarów objętych jest niższą stawką, jednak jej zastosowanie nie jest proste - dotyczy niewielkiej liczby produktów. Wymaga się też często przedstawienia specjalnych dokumentów (przykład: produkty medyczne).


7. Pozostałe koszty


O czym jeszcze musimy pamiętać? Trzeba brać również pod uwagę koszty magazynowania w Chinach oraz w Polsce, koszty odpraw celnych (wywozowych oraz importowych), koszty dostawy na terenie Polski (z portu lub punktu wyładunku do magazynu, a następnie do klienta) , koszty pracy związanej z wyładunkiem towaru (koszt pracy pracowników) oraz inne nagłe, zdarzające się czasami niespodziewane opłaty.


Przykładem może być np. opłata za skanowanie kontenera - w sytuacji gdy skanowanie zostanie zlecone przez Urząd Celny.


Kolejnym przykładem może być również opłata za utylizację towaru - w rzadkich przypadkach, gdy towar nie zostanie dopuszczony do sprzedaży oraz skierowany do utylizacji (za co również odpowiedzialność ponosi importer).


Na zakończenie


Powyższe koszty to tylko składowe ceny produktu, które muszą zostać uwzględnione podczas kalkulacji importowej. Sporo początkujących importerów dokonuje konwersji ceny produktu widocznej w ofercie chińskiej na lokalną walutę (np. 50 rmb = 28,16 zł) i zapomina o szeregu opłat i kosztów, które należy ponieść w związku z wprowadzeniem towaru do obrotu. Warto znać te koszty, by nie zostać niemile zaskoczonym dokonując wprowadzenia towaru na krajowy rynek.


Reklama


Nasza firma (discolm.pl) świadczy usługi importowe produktów z Chin. Jeśli chcesz powierzyć nam wykonanie powyższych czynności i poszukujesz obsługi kompleksowej importu z Chin, skontaktuj się z nami. Wszelkie czynności wykonujemy za Ciebie, a na towar wystawiamy polską fakturę VAT (to tak, jakbyś towar kupił w polskiej hurtowni).

1,198 wyświetlenia

Discolm Sp. z o.o.

ul. Przybyszewskiego 17/B

30-128 Kraków

Polska

NIP: 6772456370

REGON: 38708666800000

KRS: 0000861172

© 2017 - 2020 Discolm

  • Facebook
  • YouTube

Strona discolm.pl używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.