Co importować z Chin? Poradnik

Przez wiele lat panowało przeświadczenie, że produkty z Chin nie są warte uwagi. Gdy tylko pojawiał się napis „made in China” na produkcie, większość osób nie było zainteresowanych jego kupnem. Jednak obecnie praktycznie każdy produkt pochodzi właśnie z tego kraju. Obojętne, czy to towar z „sieciówki”, czy też z drogiego, luksusowego sklepu. Na ocieplenie wizerunku chińskich produktów wpłynęła także ich większa dostępność, dzięki możliwości zamawiania ich przez internet.. Coraz więcej firm w Polsce chce mieć w swojej ofercie produkty importowane z Chin. Czy jest to opłacalne? Co importować z Chin? Na co zwrócić uwagę przy wyborze asortymentu?

Co importować z Chin? Najważniejsze aspekty

Pierwsza, kluczowa sprawa, w szukaniu odpowiedzi na pytanie, co importować z Chin, to sprawdzenie popytu na rynku. W końcu po co nam produkt, na który nie ma zapotrzebowania w Polsce? Trzeba także dokładnie sprawdzać, jakie towary są opłacalne. Choć Chiny potrafią wytwarzać naprawdę dobre produkty z tańszych komponentów, to nie wszystkie rzeczy są warte zachodu, by rozpocząć ich import z Chin do naszego kraju. Warto więc najpierw zrobić dobry research, a dopiero potem przejść do działania.

Najważniejszą rzeczą, którą musi zrozumieć importer, jest fakt, że producent chiński jest w stanie stworzyć produkt zarówno dobrej, jak i niskiej jakości. Im niższa jakość, tym niższa cena produktu. Fakt, że produkty importowane są często niższej jakości jest spowodowany tym, że importer chce zarobić na nim więcej zapominając, że często niska jakość produktu spowoduje zwiększenie liczby reklamacji zgłaszanych przez klientów. Dlatego dobrze jest nie patrzeć jedynie na cenę, a na jakość wykonania, dbanie o szczegóły, know-how producenta itp.

Oferty na popularnym portalu 1688.com – zwróć uwagę, że wielu producentów oferuje ten sam produkt w różnej cenie.

Co sprowadzać z Chin? Konkretne przykłady

O tym, co warto sprowadzać z Chin, stworzyliśmy materiał wideo. Zachęcamy do jego obejrzenia:

Co najczęściej importuje się z Chin?

W imporcie z Chin najczęściej spotykamy sprzęty RTV i AGD. Jest to przede wszystkim szeroko pojęta elektronika, taka jak smartfony czy tablety. Nie da się ukryć, że Chiny to czołowy producent tych właśnie urządzeń. Jednak oprócz telefonów komórkowych często importuje się także inteligentne opaski sportowe, słuchawki, głośniki, kamerki samochodowe oraz sportowe. Z Chin opłaca się także sprowadzać wszelkiego rodzaju drobne akcesoria, takie jak kable, zasilacze itp.

Dominuje podejście, że z Chin dobrze jest sprowadzać towary, które nie są masowo produkowanie w Polsce. Czego zatem nie opłaca się importować? Przykładem mogą być produkty drewniane – w Polsce są one produkowane na masową skalę, a ich sprowadzanie z Chin jest kłopotliwe ze względu np. na gabaryty (łóżka, komody, stoły itp).

Przykłady różnych zegarków inteligentnych – ceny zależne są od cech urządzenia. Strona: 1688.com

Ubrania i obuwie importowane z Chin

Ta kategoria jest również bardzo obszerna. Jak wiadomo w Chinach szyje się ubrania dla wielu sieciówek na całym świecie. Podczas gdy my płacimy za nie nawet kilkaset złotych, to w kraju ich produkcji nie zapłacimy za nie więcej niż kilkanaście-kilkadziesiąt złotych! Coraz więcej sklepów internetowych oferuje chińskie ubrania w przystępnej cenie. Często zdarza się, że osoby kupujące w znanych sieciówkach, napotykają dokładnie te same ubrania online – chyba nie trzeba dodawać, że dysproporcja w ich cenach jest ogromna. Oprócz samych ubrań, z Chin importuje się wiele dodatków, akcesoriów i obuwia – także w bardzo konkurencyjnych cenach w stosunku do sklepów sieciowych.

Odzież z branży erotycznej / sensualnej jest w Chinach często bardzo tania. Strona: 1688.com

Trzeba jednak zaznaczyć, że sporo ubrań szytych jest także w krajach, takich jak Turcja, Bangladesz, Indie ze względu na niższe koszty produkcji, dlatego chińscy producenci są w tym przypadku często mniej konkurencyjni.

Co jeszcze warto sprowadzać z Chin?

Kolejna grupa produktów, które warto sprowadzać z Chin, to wszelkiego rodzaju artykuły do domu, tekstylia, oświetlenie, dekoracje do ogrodów oraz akcesoria do biura (szczególnie drobne akcesoria i dodatki). Równie popularne w imporcie są gry i zabawki, a także akcesoria sportowe.

W Chinach można znaleźć wiele produktów, które w Polsce kosztują nawet kilku-kilkunastokrotnie więcej. Dlatego import produktów do naszego kraju jest bardzo opłacalny. Jednak możemy napotkać wiele problemów, szczególnie w komunikacji oraz w kwestii proceduralnej. Należy pamiętać, że import wiąże się z poniesieniem kosztów takich jak transport, odprawa eksportowa, odprawa importowa, cło, VAT i inne koszty, których często początkujący importerzy w ogóle nie biorą pod uwagę.

Gdzie szukać najtańszych produktów oraz dostawców? Znajdziesz je na stronie 1688.com – ta strona należy do tego samego właściciela, co strony Alibaba oraz Aliexpress. Serwis 1688.com jest przeznaczony dla chińskich producentów kierujących swoją ofertę do krajowych dystrybutorów  – ceny tam są najniższe. Często potem te same produkty trafiają na Alibaba / Aliexpress z doliczoną marżą pośrednika.

Wideoporadnik – jak używać strony 1688?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *